Młodzież i Pierwsza Pomoc - kolejna edycja
18-02-2015

Po raz VII ruszył program  „Młodzież i Pierwsza Pomoc” realizowany przy współpracy trzech jednostek: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu, który przekazał pieniądze na fantomy oraz inny niezbędny sprzęt do ćwiczeń.

W ciągu sześciu edycji zostało przeszkolone około 6 tysięcy uczniów przedostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zduńskowolskiego.

W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 700 uczniów, z aż 23 klas. Najważniejsze, w tym programie jest to by nauczyć młodzież odwagi:

- Najważniejsze by nauczyć ich, aby nie bali się podejść do osoby poszkodowanej, udzielić jej pierwszej pomocy oraz wezwać pomoc. Uczymy ich gdzie mają zadzwonić, jak reanimować, co robić przy zadławieniach lub kiedy osoba traci przytomność, jak postępować w przypadku poparzeń itd. - podkreśla strażak Maciej Wojnar.

- Ta wiedza, która jest tutaj przedmiotem tego szkolenia jest niezmiernie ważna. Te minuty, sekundy, będą decydować o tym, czy wasz przyjaciel, wasza koleżanka, krewny, bliski, czy też obca osoba przeżyje – powiedział do uczestników programu starosta Wojciech Rychlik.

Na inauguracji tej akcji obecni byli również jej pomysłodawcy: Joanna Jarosławska  i Leszek Błaszczyk.

Warto wspomnieć o tym, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy może również uchronić tych młodych ludzi przed odpowiedzialnością karną, którą przewiduje prawo polskie, za nie podjęcie akcji ratowniczej w przypadku, gdy w ich obecności ktoś takiej pomocy będzie potrzebował.