NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA - 24 marca
24-03-2015

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza dzień 24 marca Narodowym Dniem Życia.

Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji

nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej

za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi

najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.

Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla

wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia.”

Uchwała  Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia 27 sierpnia 2004 r.

w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia

Dziś w dniu 24 marca w Sali widowiskowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny zorganizowało konferencję z okazji NARODOWEGO DNIA ŻYCIA.

Spotkanie rozpoczął Starosta Zduńskowolski Wojciech Rychlik, który podkreślał znaczenie rodziny jako najważniejszej, podstawowej grupy społecznej, na której opiera się całe społeczeństwo.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję posłuchać trzech ciekawych prelekcji. Pierwsza pod przewodnictwem pana Mariusza Kubiaka Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przybliżyła słuchaczom aspekty wspierania rodziny w kontekście współpracy szkoły z ośrodkami pomocy społecznej. Pan Mariusz Kubiak podkreślał, że dla dziecka najważniejsze jest wychowanie przez biologiczną rodzinę, jednakże często w prawdziwej rodzinie występuje wiele dysfunkcji, ale nie należy zostawać biernym wobec takich sytuacji, gdyż istnieje wiele instytucji wspomagających, które w swoim zakresie działania będą starały się pomóc i utrzymać daną komórkę rodzinną.

W drugiej prezentacji - przedstawionej przez Panią Sylwię Klimkiewicz Przewodniczącą Stowarzyszenia dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli - uczestnicy konferencji zostali zapoznani z funkcjonującym programem „Szkoła przyjazna Rodzinie”, w ramach którego szkoły zaangażują się w pomoc rodzicom i nauczycielom w działaniach wychowawczych opartych na takich wartościach jak odpowiedzialność, szacunek dla siebie samego i drugiego człowieka, dla instytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, szacunek dla ludzkiej płciowości i odmienności płci oraz dla rodzicielstwa. W ramach tych działań szkoły uzyskają certyfikat szkoły przyjaznej rodzinie.

Ostatnia prelekcja dotyczyła programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” jako skuteczna metoda przeciwdziałania zachowań ryzykownych młodzieży, którą szczegółowo przedstawił dr Paweł Lewicki – psycholog, trener programu „Archipelag Skarbów”.