KRUS informuje
14-04-2015

OR KRUS w Łodzi informuje:

1. 1.    Umowy zlecenia, umowy agencyjne

Ważne dla osób wykonujących umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia - obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. znowelizowane przepisy w  zakresie ubezpieczenia społecznego rolników przewidują dla rolników i domowników możliwość:

• objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników w KRUS za okresy przypadające przed dniem 1 stycznia 2015 r., w których rolnik/domownik został wyłączony z tego ubezpieczenia w związku z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, w okresie objęcia ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej.

Warunkiem objęcia u.s.r. z okresem wstecznym lub też dalszego podlegania u.s.r. jest:

• podleganie temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy
  • nie przekroczenie w rozliczeniu miesięcznym kwoty przychodu osiąganego z w/w tytułów, odpowiadającego połowie minimalnego wynagrodzenia za prace,
  • złożenie wniosku o objęcie u.s.r. w okresie wykonywania umowy zlecenia i innych w/w umów w jednostce KRUS w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2015r.
  1. 2.    Ubezpieczenie w ograniczonym zakresie

Rolnikom przypominamy, że:

• każda osoba prowadząca działalność rolniczą (rolnik, małżonek rolnika, domownik), który podlega ubezpieczeniu w ZUS lub posiada ustalone prawo do renty lub emerytury może być objęta w KRUS dobrowolnym ubezpieczeniem wypadkowym, co pozwoli na ewentualne nabycie uprawnień do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej; w związku z dużą liczbą zagrożeń występujących w pracy rolnika oraz dużą liczbą wypadków, którym ulegają rolnicy, zachęcamy do składania wniosków o objęcie takim ubezpieczeniem. Składka kwartalna na ubezpieczenie wypadkowe to w chwili obecnej 42 zł od jednej osoby;
  • każdy rolnik prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 hektara przeliczeniowego lub dziale specjalnym produkcji rolnej ma obowiązek ustawowy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu; rolnicy do ubezpieczenia społecznego rolników powinni zgłaszać się niezwłocznie po spełnieniu powyższych warunków – pozwoli to na uniknięcie obowiązku płacenia odsetek od należności składkowych za okresy wstecznego ubezpieczenia oraz osiągnięcie stażu ubezpieczeniowego niezbędnego do nabycia uprawnień do świadczeń m.in. emerytalno-rentowych z KRUS.
  1. 3.    Bezpłatna rehabilitacja w Centrach KRUS

KRUS zachęca rolników i domowników do korzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w jednym z 7 Centrów Rehabilitacji KRUS. Podstawą skierowania na rehabilitację stanowić może wniosek wystawiony przez lekarza leczącego wraz z kompletem badań (druk wniosku dostępny jest u lekarzy leczących, w Placówkach Terenowych KRUS i na stronie www.krus.gov.pl). Koszty związane z 21-dniowym pobytem i  przejazdem do Centrum Rehabilitacji Rolników ponosi KRUS.