Młodzi zduńskowolanie wzięli udział w Paradzie Schumana
13-05-2015

Młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 3 wzięła udział w organizowanej po raz 16. w Warszawie - Paradzie Schumana.

Impreza gromadzi w stolicy zwolenników Unii Europejskiej, przede wszystkim młodzież ze szkolnych klubów europejskich. Ich marsz to manifestacja poparcia dla idei zjednoczonej Europy. W tym roku korowód wyruszył z Placu Zamkowego i wiódł przez Krakowskie Przedmieście i plac Teatralny. 40-osobowa grupa młodych zduńskowolan, wyposażona w banery, transparenty i flagi  zwracała uwagę ekip telewizyjnych i udzieliła kilku krótkich wywiadów.

Parada Schumana to również spotkania i debaty na temat skutków zjednoczenia. W „Miasteczku europejskim” można było otrzymać materiały promocyjne i informacyjne. Paradzie towarzyszyły też konkursy, quizy, występy artystyczne.

Pobyt w Warszawie był dla zduńskowolskich uczniów okazją do wizyty w gmachu Sejmu. Młodzież w ramach wychowania obywatelskiego mogła zwiedzić pomieszczenia, w których pracują polscy parlamentarzyści. O funkcjonowaniu najważniejszej instytucji ustawodawczej opowiadała pani przewodnik z kancelarii Sejmu.

Wyjazd młodzieży został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli oraz prywatnego sponsora.