Młodzież umie udzielać pierwszej pomocy
18-06-2015

Zakończyła się kolejna edycja szkoleń dla młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wzięło w niej udział 770 uczniów z 29 klas drugich lub trzecich liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych uczęszczający do siedmiu szkół prowadzonych przez powiat zduńskowolski.

Zajęcia prowadzone były w ramach programu „Młodzież i Pierwsza Pomoc”, realizowanego we współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.

Ogółem w siedmiu edycjach programu przeszkolonych zostało już blisko siedem tysięcy uczniów.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, najważniejsze w tym programie jest to, by nauczyć młodzież odwagi, by nie bali się podejść do osoby poszkodowanej, udzielić jej pierwszej pomocy oraz wezwać dalszą pomoc. Po szkoleniach młodzież wie jak reanimować, co robić przy zadławieniach lub kiedy osoba traci przytomność i jak postępować w przypadku poparzeń.

W uroczystym podsumowaniu szkoleń, które miało miejsce na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli, wzięli udział przedstawiciele organizatorów projektu, a uczniowie odebrali certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Kursanci pokazali także swoje nowo nabyte umiejętności przy udzielaniu pierwszej pomocy podczas symulowanego wypadku z udziałem samochodu i motocykla.