Zapraszamy na rekonstrukcję bitwy do Belenia
04-09-2015

Zapraszamy na inscenizację "Bitwy nad Wartą z września 1939 roku" oraz uroczystości patriotyczne na cmentarzu w Strońsku.

Inscenizacja jest próbą zrekonstruowania wydarzeń z 4 września 1939 roku, będących częścią walk 30 pSK z 10 DP na pozycji głównej linii obronnej Warty i Widawki.

W tym dniu doszło do udanej próby przełamania polskich linii obronnych w rejonie Belenia przez żołnierzy niemieckiej 17 DP, zakończonej wycofaniem polskich oddziałów o poranku dnia następnego. Wydarzenie to stanowi oś widowiska edukacyjno-patriotycznego, jakie zostanie przedstawione 5 września w Beleniu.

Dla uatrakcyjnienia, scenariusz zostanie poszerzony o epizod wyprzedzający wydarzenia oraz  epizod mający na celu pokazanie późniejszego kontrataku 4 ppleg., w rzeczywistości mający miejsce kilka kilometrów dalej.

W inscenizację zaangażowanych będzie ponad 200 rekonstruktorów. Około 70 osób wystąpi w roli żołnierzy niemieckich, 60 osób wcieli się w żołnierzy polskich. Około 100 osób będzie odwzorowywać ówczesną ludność cywilną. Pojawi się także trzech ułanów. W wydarzeniu zobaczymy niemiecki transporter opancerzony, lekki niemiecki samochód - Opel Blitz, polski lekki czołg rozpoznawczy (tankietka) oraz samolot Zodiac.

Wcześniej, od godz. 14.00 czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego. Następnego dnia

- 6 września o godz. 11.00 na cmentarzu w Strońsku odprawiona zostanie msza św. polowa, której towarzyszyć będzie apel poległych i salwa honorowa przy kwaterze wojennej.

Inscenizacja odbywać się będzie pod patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat medialny sprawują: Polska Zbrojna, Wojskowy Instytut Wydawniczy, TVP Łódź, ZW Media, Sieradzka TV, Telewizja Centrum, Nasz Tygodnik Zduńska Wola - Łask, Dziennik Łódzki, Nasze Radio oraz portale internetowe:  Polska-Zbrojna.pl, e-zdunska.pl,  naszemiasto.pl, gazetaregionu.pl, zdunskawola24.pl, nasze.fm.

Wydarzenie organizuje Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli przy współpracy
15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Gminy Zapolice, Stowarzyszenia Historycznego  Strzelcy Kaniowscy, Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD, Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach.

W załączeniu mapa dojazdu, miejsca parkingowe oraz plakat wydarzenia.