Powiatowe Dni 2016
16-08-2016

W miniony weekend (14-15 sierpnia) powiat zduńskowolski obchodził swoje święto. W ramach dwudniowego wydarzenia zorganizowane zostały różnorodne akcje.

14 sierpnia

Powiatowe Dni zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele na osiedlu Południe. Od godziny 16 na terenie PMOSU rozpoczął się Powiatowy Piknik Maksymilianowski, a w jego ramach w części kulturalnej odwiedzający mogli obejrzeć:

- występy artystów Operetki Scen Łódzkich;

- koncert Marioli Napieralskiej (artystka teatru Buffo w Warszawie. Można ją usłyszeć w koncertach Hity Buffo oraz w wieczorach z muzyką bałkańską, rosyjską oraz latynoską).

- koncert zespołu FUTURE FOLK (polska grupa muzyczna wykonująca elektroniczną muzykę taneczną z gatunku dubstep z wpływami folku góralskiego. Znani z Must Be the Music, w 2014 roku z Sopot TOPtrendy Festiwalu wrócili z główną nagrodą za utwór "Malinowa dziewczyno").

W części sportowej wydarzenia odbyły się m.in:

• Turniej piłkarski klubów abstynenckich i środowisk trzeźwościowych, którego zwycięzcą została drużyna OSP Paprotnia, najlepszym strzelcem był Patryk Szeler z OSP w Swędzieniejewice, a najlepszym bamkarzem Daniel zielonka z OSP w Paprotni;

• Turniej drużyn ochotniczych straży pożarnych oraz amatorskich drużyn piłkarskich, którego zwycięzcą została drużyna "Viola" Brzeziny, najlepszym bramkarzem był Paweł Buda, natomiast strzelcem Łukasz Drużbicki (obaj z Klubu Abstynetów "Wola" w Zduńskiej Woli).

Ponadto po raz pierwszy odbył się Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego można było podziwiać i próbować wielu smakołyków przygotowanych przez 12 kół z terenu powiatu:

• „Stowarzyszenie kobiet Ogrodzimia i Szadkowic KOS”;
  • Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich  „Paprotki”;
  • Koło Gospodyń Wiejskich Kłady –Dionizów;
  • Koło Gospodyń Wiejskich Krokocice;
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Sikucinie;
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Opiesina;
  • Koło Gospodyń Wiejskich Szadek;
  • Koło Gospodyń  Wiejskich w Wilamowie;
  • Koło Gospodyń Wiejskich  Izabelów;
  • Koło Gospodyń Wiejskich Tymienice;
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Rębieskim;
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Czechach.

Atrakcjami towarzyszącymi wydarzeniu były również:

- akcja "TAK dla transplantacji", propagująca wiedzę na temat transplantacji narządów, prowadzona przez Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu;

- akcje prozdrowotne Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego m.in. pomiar ciśnienia i poziomu glukozy we krwi, porady dotyczące zdrowego trybu życia, itp.;

- akcja DKMS – propagująca rejestrację potencjalnych dawców szpiku;

- darmowa FOTO BUDKA;

- WIELKA PATELNIA - kulinarna zabawa, w ramach której zostało przygotowanych 500 porcji pysznej gorącej potrawy.

15 sierpnia

Drugiego dnia Powiatowych Dni o godzinie 11.20 na placu Wolności, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji Święta Wojska Polskiego, Starosta Zduńskowolski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Uczestnicy uroczystości złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Natomiast o godzinie 12.00 w bazylice mniejszej pw. WNMP przy ul. Kościelnej, odprawiona została uroczysta msza święta.