DOZYMETR 2016
05-10-2016

W dniu 30 września br. na terenie powiatu zduńskowolskiego zostało przeprowadzone epizodyczne ćwiczenie władz powiatu, straży i służb Starosty Zduńskowolskiego w zakresie planowania, przygotowania i praktycznej realizacji zadań z zakresu ochrony ludności realizowanych w wyższych stanach gotowości obronnej, pk. DOZYMETR 2016.

Tematem ćwiczenia było wystąpienie zagrożenia radiacyjnego na terenie Leśnictwa Szadek. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, w ramach sprawdzenia przygotowania powiatowego Sytemu Wykrywania i Alarmowania służb i straży, zaplanowano przeszukanie obszaru leśnego, zlokalizowanie pojemników z substancją promieniotwórczą, dokonanie pomiarów radiometrycznych, wytyczenie strefy kontrolowanej i awaryjnej, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej i medycznej.

Działaniami kierował Szef Obrony Cywilnej Powiatu przy wsparciu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Szefów Obrony Cywilnej: Gminy i Miasta Szadek i Gminy Zduńska Wola.

W ćwiczeniach wzięło udział 90  osób: Powiatowy Ośrodek Analizy Danych i Alarmowania, DWA Gminy i Miasta Szadek, DWA Gminy Zduńska Wola, KP PSP w Zduńskiej Woli, KPP w Zduńskiej Woli, 4 zastępy OSP: Janiszewice, Zborowskie, Szadek, Choszczewo, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Zespół Ratownictwa Medycznego, Leśnictwo Szadek.

Sp. Jolanta Półgrabia