5-15 Hufiec Pracy. Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP
19-09-2019

Łódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowała XII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem „Na Szlaku Miejsc Pamięci Ofiar II Wojny Światowej 1939-1945”.

Informacja od kadry Hufca Pracy:

"W pomoc w organizacji rajdu włączyło się Sołectwo Beleń, Ochotnicza Straż Pożarna w Beleniu oraz GOKiS w Zapolicach. Trasa rajdu przebiegała drogami powiatu zduńskowolskiego. Uczestnikami rajdu była młodzież OHP z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Zduńskiej Woli, Zespołu Szkół Aktywności Zawodowej ZDZ w Zduńskiej Woli oraz reprezentacja Hufca Pracy 5-6 z Łodzi.

Rajd rozpoczął się przy Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Oficjalnego rozpoczęcia i omówienia regulaminu przedsięwzięcia dokonali – Komendant ŁWK OHP w Łodzi Barbara Stanisława Günther oraz  Komendant Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romuald Krystyniak, którzy powitali przybyłą młodzież z opiekunami oraz zaproszonych gości: pracodawców, przedstawicieli służb mundurowych – Policji i Straży Miejskiej, Dyrektora Muzeum Miasta Zduńska Wola Tomasza Polkowskiego, który pełnił rolę przewodnika rajdu, Dyrektora CEiPM w Sieradzu Karola Owczarka, Tomasza Kozieja z Nadleśnictwa Kolumna, księdza Prałata Janusza Ogrodowczyka z Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który na rowerze przebył z młodzieżą całą trasę rajdu oraz APC Grupę Motocyklową Moto-Pasja na czele z Prezesem Jakubem Kocobolskim.

Naczelnik Ruchu Drogowego KPP Krzysztof Kryziński udzielił młodzieży i wychowawcom krótkich wskazówek o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie poruszania się po drogach i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Stosownego zabezpieczenia pod względem medycznym, bezpieczeństwa na trasie rajdu rowerowego oraz ochrony porządku, zorganizował i zapewnił uczestnikom organizator przedsięwzięcia.

Po złożeniu wiązanki pod tablicą umieszczoną na Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego, zamordowanego przez niemieckiego okupanta młodzież wyruszyła na szlak rajdowy.

Kolejnym miejscem gdzie złożyliśmy kwiaty był „Obelisk zamordowanych przez Niemieckich agresorów Zduńskowolan” znajdujący się w lesie w miejscowości Piaski.

Po złożeniu wiązanki uczestnicy przejechali na Cmentarz parafialny w Strońsku. Tam złożono trzecią wiązankę kwiatów pod „Pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Łódź poległych podczas bitwy o Beleń, Strońsko i Zapolice walcząc z agresorem niemieckim 4-5 września 1939r”. Kolejnymi atrakcjami na  trasie rajdu był XIII wieczny Kościół parafialny pw. „Św. Urszuli  i 11 Jedenastu Tysięcy Dziewic” oraz szlak „Polskich Schronów Bojowych”. Przy każdym obiekcie historycznym Dyrektor Muzeum Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski przekazał informację związaną z danym miejscem pamięci.

Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Strażnicy OSP w Beleniu, gdzie na zmęczonych rowerzystów czekał ciepły posiłek i słodkości. 13 uczestników rajdu wzięło udział w „Quizie historyczno-krajoznawczym” przygotowanym i przeprowadzonym przez Kadrę Hufca Pracy .Uczestnicy przystępujący do konkursu musieli odpowiedzieć na 15 pytań zamkniętych dotyczących historii i walorów przyrodniczych poznanych miejsc na trasie rajdu.

Zwycięzcą quizu została Patrycja Okoń, drugie miejsce zajął Konrad Pawlak a na trzecim miejscu uplasowała się Emilia Brzezińska.

Nagrody dla zwycięzców quizu ufundowane zostały przez pracodawcę Grzegorza Sapiejkę oraz Nadleśnictwo Kolumna. Wręczenia nagród dokonali Komendant Wojewódzki ŁWK OHP Barbara Stanisława Günther, Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak oraz Wychowawca Joanna Siemińska. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz przygotowane przez MCIZ w Sieradzu i MCK w Zduńskiej Woli materiały informacyjne i reklamowe.

Kadra Hufca przygotowała również pisemne podziękowania za pomoc w organizacji XII Wojewódzkiego Rajdu Rowerowego OHP, które na zakończenie wydarzenia wręczyli: Barbara Stanisława Gűnther – Wojewódzki Komendant OHP w Łodzi oraz Romuald Krystyniak- Komendant Hufca Pracy OHP w Zduńskiej Woli.Szczególne podziękowania skierowano do Sołtysa wsi Beleń Józefa Śpiewaka i Prezesa Strażnicy OSP w Beleniu Macieja Ratajczyka za przygotowanie i udostępnienie terenu, p.o. Dyrektora GOKiS w Zapolicach Tomasza Woźniaka za przygotowanie nagłośnienia oraz Tomasza Tymendorfa Leśniczego Leśnictwa Piaski za uporządkowanie miejsca pamięci w lesie. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy i plakietki.

Celem rajdu było upamiętnienie 80. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 01.09.1939r. i rozpoczęcia II Wojny Światowej oraz oddanie hołdu i czci pomordowanym przez agresora niemieckiego Polakom w okresie II wojny światowej. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych powiatu zduńskowolskiego.

Tekst i zdjęcia: Kadra Hufca Pracy

Złożenie wiązanki przez Wojewódzkiego Komendanta OHP w Łodzi Barbarę Stanisławę Gűnther, Komendanta Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romualda Krystyniaka i delegację młodzieży pod tablicą Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Od lewej: Romuald Krystyniak, Barbara Stanisława Gűnther, Krystian, Oskar, Marta.

Złożenie wiązanki przez Wojewódzkiego Komendanta OHP w Łodzi Barbarę Stanisławę Gűnther, Komendanta Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romualda Krystyniaka i delegację młodzieży pod „Obeliskiem zamordowanych przez Niemieckich agresorów Zduńskowolan” znajdującym się w lesie w miejscowości Piaski. Od prawej: Barbara Stanisława Gűnther, Romuald Krystyniak, Agnieszka,Maciej,Julia.

Uczestnicy Rajdu  przy polskim schronie bojowym

Wręczenie nagrody Patrycji za I miejsce w „Quizie historyczno - krajoznawczym”