naglowek.jpg
 
Aktualności
Stanowisko Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego w sprawie decyzji Wojewody Łódzkiego w zakresie zasad funkcjonowania Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego i skierowania jego oddziałów do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.
21-10-2020

Zarząd Powiatu ze zdziwieniem przyjął decyzję o skierowaniu naszego szpitala do realizacji zwalczania zakażeń COVID-19, który nie ma doświadczeń w zwalczaniu chorób zakaźnych, bo od lat w swojej strukturze nie posiadał oddziału zakaźnego.

 

Zduńskowolski Szpital Powiatowy Sp. z O.O. jest jedyną placówką szpitalną w naszym powiecie zduńskowolskim zapewniającą podstawową opiekę szpitalną dla mieszkańców całego powiatu.

 

 

Decyzją z dnia 15 października br. Wojewody Łódzkiego Zduńskowolski Szpital został skierowany do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 , co w praktyce oznacza zaniechanie innej opieki medycznej dla mieszkańców. Ograniczony również zostanie dostęp do diagnostyki którą szpital wykonuje na rzecz mieszkańców i poradni POZ z terenu powiatu.

 

Szpital Zduńskowolski jest małym szpitalem realizującym podstawową opiekę szpitalną na poziomie podstawowym i nie posiada doświadczeń w zwalczaniu chorób zakaźnych. Tym samym personel medyczny naszego szpitala: lekarze, pielęgniarki, położne czy pracownicy pomocniczy nie mają dostatecznej wiedzy przy zwalczaniu chorób zakaźnych. Stanowi to zagrożenie dla personelu medycznego i pacjentów.

 

 

Nie posiadamy w zatrudnieniu lekarzy o specjalności zwalczania chorób zakaźnych, a sam szpital nie jest przystosowany do prowadzenia oddziałów zakaźnych. W tym kontekście decyzja Pana Wojewody jest niezrozumiała i mająca trudność z jej wykonaniem.

 

Rozumiemy w pełni konieczność zwalczania COVID-19 i mamy pełną świadomość konieczności podejmowania szybkich decyzji ale muszą być one przemyślane i racjonalne.

 

Uważamy, że zadania związane ze zwalczaniem choroby COVID-19 powinny realizować szpitale wojewódzkie oraz specjalistyczne przygotowane do zwalczania chorób zakaźnych. Szpitale powiatowe powinny w pierwszej kolejności zajmować się opieką szpitalną swoich mieszkańców i tylko w minimalnym stopniu, przejściowo, przyjmować pacjentów zakażonych celem przekazania do placówek wyspecjalizowanych w zwalczaniu chorób zakaźnych. 

 

W naszym rejonie takimi szpitalami wyspecjalizowanymi są szpitale w Sieradzu, Zgierzu, Łodzi czy w Bełchatowie gdzie pacjenta można dowieźć w szybkim czasie.

 

Apelujemy do Pana Wojewody o rozważenie raz jeszcze tej decyzji i skierowanie pacjentów zakażonych do szpitali przystosowanych do zwalczania chorób zakaźnych a pozostawieniu szpitala zduńskowolskiego dla mieszkańców leczących się na inne choroby.

 

Wojciech Rychlik

                                                                                                  Wicestarosta Zduńskowolski

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg