Stanowisko Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego w sprawie decyzji Wojewody Łódzkiego w zakresie zasad funkcjonowania Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego i skierowania jego oddziałów do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.
21-10-2020

Zarząd Powiatu ze zdziwieniem przyjął decyzję o skierowaniu naszego szpitala do realizacji zwalczania zakażeń COVID-19, który nie ma doświadczeń w zwalczaniu chorób zakaźnych, bo od lat w swojej strukturze nie posiadał oddziału zakaźnego.

Zduńskowolski Szpital Powiatowy Sp. z O.O. jest jedyną placówką szpitalną w naszym powiecie zduńskowolskim zapewniającą podstawową opiekę szpitalną dla mieszkańców całego powiatu.

Decyzją z dnia 15 października br. Wojewody Łódzkiego Zduńskowolski Szpital został skierowany do zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 , co w praktyce oznacza zaniechanie innej opieki medycznej dla mieszkańców. Ograniczony również zostanie dostęp do diagnostyki którą szpital wykonuje na rzecz mieszkańców i poradni POZ z terenu powiatu.

Szpital Zduńskowolski jest małym szpitalem realizującym podstawową opiekę szpitalną na poziomie podstawowym i nie posiada doświadczeń w zwalczaniu chorób zakaźnych. Tym samym personel medyczny naszego szpitala: lekarze, pielęgniarki, położne czy pracownicy pomocniczy nie mają dostatecznej wiedzy przy zwalczaniu chorób zakaźnych. Stanowi to zagrożenie dla personelu medycznego i pacjentów.

Nie posiadamy w zatrudnieniu lekarzy o specjalności zwalczania chorób zakaźnych, a sam szpital nie jest przystosowany do prowadzenia oddziałów zakaźnych. W tym kontekście decyzja Pana Wojewody jest niezrozumiała i mająca trudność z jej wykonaniem.

Rozumiemy w pełni konieczność zwalczania COVID-19 i mamy pełną świadomość konieczności podejmowania szybkich decyzji ale muszą być one przemyślane i racjonalne.

Uważamy, że zadania związane ze zwalczaniem choroby COVID-19 powinny realizować szpitale wojewódzkie oraz specjalistyczne przygotowane do zwalczania chorób zakaźnych. Szpitale powiatowe powinny w pierwszej kolejności zajmować się opieką szpitalną swoich mieszkańców i tylko w minimalnym stopniu, przejściowo, przyjmować pacjentów zakażonych celem przekazania do placówek wyspecjalizowanych w zwalczaniu chorób zakaźnych.

W naszym rejonie takimi szpitalami wyspecjalizowanymi są szpitale w Sieradzu, Zgierzu, Łodzi czy w Bełchatowie gdzie pacjenta można dowieźć w szybkim czasie.

Apelujemy do Pana Wojewody o rozważenie raz jeszcze tej decyzji i skierowanie pacjentów zakażonych do szpitali przystosowanych do zwalczania chorób zakaźnych a pozostawieniu szpitala zduńskowolskiego dla mieszkańców leczących się na inne choroby.

Wojciech Rychlik

Wicestarosta Zduńskowolski