Ekologicznie zakręceni
13-03-2014

Na początku marca w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach miało miejsce uroczyste otwarcie ekopracowni „Ekologicznie zakręceni – pracownia edukacji ekologicznej w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego”. Głównym sponsorem pracowni był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania: 36.790,00 zł, w tym 31.860,00 zł dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

Opis zakresu projektu

W 2013 roku:

- zakupiono pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną na kwotę 7.314,00 zł;

- zakupiono sprzęt audio-video, komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne na kwotę 10.900,00 zł;

- zakupiono wyposażenie pracowni: stoły, krzesła, tablice szkolne, szafy, gabloty ekspozycyjne i informacyjne, biurko nauczycielskie, rolety, stojaki na mapy/plansze i inne na kwotę 13.446,00 zł;

- oraz zakupiono rośliny doniczkowe na kwotę 200,00 zł.

W 2014 roku szkoła będzie realizowała program szeroko rozumianej edukacji ekologicznej „Ekologicznie zakręceni”. Program składa się z następujących modułów:

Moduł 1

„Pamiętajcie o ogrodach – dlaczego należy chronić świat, w którym żyjemy?”

Zajęcia dot. wpływu jakości środowiska na jakość życia człowieka.

Moduł 2

„Rolnictwo stawia na ekologię”

Zajęcia z rolnictwa ekologicznego dla kl. IV technikum w zawodzie technik rolnik.

Moduł 3

„Graj w zielone – przetworzone”

Zajęcia z ekologicznego przetwórstwa żywności dla kl. IV technikum w zawodzie technik technologii żywności.

Moduł 4

„Ekofood, czyli wybieram zdrowie”

Zajęcia ze zdrowego odżywiania dla kl. IV,III i II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Moduł 5

„Ekologiczne sumienie biznesu”

Zajęcia realizowane w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.

Moduł 6

„Żyję ekologicznie = żyję ekonomicznie, czyli wszystko zaczyna się od konsumenta”

Zajęcia realizowane podczas godzin wychowawczych.

W uroczystości otwarcia pracowni wzięli udział pan Bohdan Cezary Dzierżek – Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi, pan Wojciech Rychlik – Starosta Zduńskowolski, pan Mariusz Kubiak – Dyrektor PCPR w Zduńskiej Woli, pani Krystyna Niewiadomska – naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli, pan Ireneusz Stasiak – dyrektor ZSRCKU.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: pan Bohdan Cezary Dzierżek – Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi, pan Wojciech Rychlik – Starosta Zduńskowolski oraz pan Ireneusz Stasiak dyrektor ZSRCKU.

Po przecięciu wstęgi pani Bogumiła Filipiak, nauczyciel w ZSRCKU – przedstawiła prezentację dotyczącą w/w projektu.

Mamy nadzieję, że nowa pracownia będzie przez lata służyć uczniom w zdobywaniu wiedzy ekologicznej, a nauczycielom ułatwi pracę z młodzieżą.