Akcja protestacyjna „Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki!”

Zorganizowana przez klub młodego ekologa

Zespołu szkół im. Marii grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli

we współpracy z placówkami

Sieci szkół i przedszkoli ekologicznych w Zduńskiej Woli

21 marca 2014r.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, należący do szkolnego Klubu Młodego Ekologa pod kierunkiem nauczycielek Pani Marty Pałuszyńskiej i Pani Anety Piontek, we współpracy z Dyrektorem Szkoły Panią Renatą Kosińską – Graf oraz z placówkami należącymi do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli, zorganizowali akcję protestacyjną „Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki”, celowo wybierając Pierwszy Dzień Wiosny na datę przeprowadzenia protestu.

21 marca 2014r. tłum dzieci, młodzieży, ich rodziców i nauczycieli przeszedł przez Zduńską Wolę z transparentami, chorągiewkami i balonami oraz hasłami typu: ,,Nie brudź sobie kalosza, psią kupkę wrzuć do kasza", ,,Sprzątaj kupkę pieska swego, nikt nie wdepnie w nią, kolego!" , ,,Niech cię duma nie rozpiera, weź szufelkę i pozbieraj" czy ,,Psie sprawy nie na placu do zabawy".

Celem akcji ,,Psie kupy na śmietniki, dzieciaki na trawniki!" był protest przeciwko niewłaściwym zachowaniom mieszkańców naszego powiatu, którzy nie sprzątają nieczystości pozostawionych przez swoje psy na trawnikach, placach zabaw, w parkach czy okolicznych lasach. Uczestnicy happeningu chcieli zwrócić też uwagę na to, że zalegające psie odchody uniemożliwiają korzystanie z tych miejsc, są problemem ochrony środowiska, problemem natury estetycznej oraz zagrażają zdrowiu.

Akcja ,,Psie kupy na śmietniki, dzieciaki na trawniki!", w której uczestniczyło ponad 550 dzieci, młodzieży i dorosłych, rozpoczęła się w Pasażu Rajczaka. Tam uczestnicy wręczyli pisemną petycję władzom Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”, pod którą podpisało się ponad 2 tys. osób popierających akcję. Następnie ulicą Łaską oraz al. Kościuszki przeszli do magistratu i starostwa. Do władz trafiły również własnoręcznie przez dzieci i młodzież stworzone wielkie petycje, torebki na psie odchody oraz chorągiewki, którymi protestujący znakowali miejsca na trawnikach, gdzie zalegały psie odchody. Podobnie takie torebki i chorągiewki otrzymywali od protestujących przechodnie.

Nad bezpieczeństwem uczestników przemarszu czuwali Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz uczniowie Szkoły Policyjnej w Wojsławicach. Przebieg akcji relacjonowały lokalne telewizje, radio, gazety.

Baner na strone kalendarz imprez 2016.jpg