Czwarta rocznica katastrofy tupolewa 154M 101

O godz. 8.41 pod pomnikiem ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku rozpoczęła się uroczystość złożenia hołdu 96 uczestnikom tragicznego lotu.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego zebrani na placu przed bazyliką mniejszą WNMP wysłuchali przemówienia kapłana, który przypomniał cel wizyty delegacji państwowej z Prezydentem Rzeczypospolitej na czele, udającej się do Katynia na obchody 70 rocznicy zbrodni dokonanej przez Związek Radziecki.

Przedstawiciele władz samorządowych złożyli u stóp pomnika wiązanki kwiatów, natomiast uczniowie reprezentujący zduńskowolskie szkoły podstawowe i gimnazjalne ustawili 96 zapalonych zniczy; nazwiska ofiar katastrofy: Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego, dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika oraz dowódców pozostałych rodzajów sił zbrojnych, parlamentarzystów, ministrów, szefów centralnych urzędów państwowych, członków Rodziny Katyńskiej, oficerów BOR, członków załogi samolotu, odczytali w tym roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3.

Pamięć tragicznie zmarłych uczczono minutą ciszy, za spokój ich dusz zmówiono modlitwę.