OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH
Galerie:
Ilość fotografii: 61

Starostwo Powiatowe zorganizowało dwudniowe obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja, obejmujące również uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej. 2 maja obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. NSPJ w Zduńskiej Woli Karsznicach, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterskich kolejarzy Juliusza Sylli i Kazimierza Kałużewskiego, a po przejściu na plac przed budynkiem Zespołu Szkół uroczyście podniesiono na maszt flagę państwową. Jak co roku, rozdawano mieszkańcom flagi do wywieszania na budynkach, a po części oficjalnej wszystkich zaproszono na piknik „Połączeni bielą i czerwienią”, przygotowany przez społeczność szkolną.

O godzinie 14.00 w sali PCKSiR przy ul. Dolnej rozpoczął się III Ogólnopolski Festiwal Filmów Historyczno-Batalistycznych; zaprezentowano 5 filmów w kategorii szkolnej i 8 w kategorii open. Przewodniczący jury reżyser Paweł Rentel ciepło wypowiadał się o pracy amatorów, którzy dysponując skromnymi środkami, potrafią posługiwać się przynajmniej niektórymi elementami języka filmowego i tworzyć wartościowy, działający na emocje przekaz. Festiwal zainicjowało przed dwoma laty zduńskowolskie Stowarzyszenie Historyczne Tradycji Oręża Polskiego i Europejskiego „Chrobry I”.

Oto wyniki konkursu:

KATEGORIA OPEN

I miejsce (1.000 zł): „Wspomnienia września 1939 r." – reż. Sebastian Jan Świętek

II miejsce (700 zł): „Friend 1944 r." – reż. Sebastian Jan Świętek

III miejsce (500 zł): „Inscenizacja Beleń – Strońsko 2013" – reż. Radosław Maniecki

KATEGORIA SZKOLNA

I miejsce (500 zł): „Pamiętajmy" – reż. Sebastian Jan Świętek

II miejsce (300 zł): „Mława" – reż. Sebastian Jan Świętek

III miejsce: nie przyznano

wyróżnienie: „Od kuchni, czyli jak znalazłem się w środku rekonstrukcji Powstania Warszawskiego” – reż. Marcel Grabowski

nagrody rzeczowe:

„Bitwa Stalingradzka” – reż. Jakub Kaczmarek

„Warsaw Rise 1944” – Łukasz Grabowski

Zarówno 2, jak i 3 maja pogoda nie sprzyjała imprezom na świeżym powietrzu, jednak przy dźwiękach orkiestry OSP Zduńska Wola maszerowano dziarsko. 3 maja, po Mszy św. w kościele św. Antoniego z Padwy, odprawionej w intencji Ojczyzny, manifestanci przeszli ul. Łaską pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie wiele delegacji złożyło wiązanki kwiatów; obecne były poczty sztandarowe kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń i szkół. Wartę honorową zaciągnęli strażacy z Komendy Powiatowej PSP, w trakcie całej uroczystości służbę pelnili kadeci  z Wosławic (z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbył się, niestety, pokaz musztry paradnej, w której uczniowie z Zespołu Szkół RCKU są mistrzami). W okolicznościowym przemówieniu starosta Wojciech Rychlik przypomniał znaczenie Ustawy Rządowej z 1791 roku, której duch, „wyrażający wolę odrodzenia Rzeczypospolitej, podtrzymał poczucie obywatelstwa w narodzie polskim w warunkach ciężkiej i długiej niewoli”. Nawiązał również do obecnej sytuacji geopolitycznej Polski, mówiąc, że bezpieczeństwo naszego kraju jest wkomponowane w sojusze państw Zachodu, ale „dramatyczne wydarzenia na Ukrainie uświadamiają nam, że niepodległy byt wymaga postawy czynnej nie tylko w warunkach bezpośredniego zagrożenia i że orężem jest również myśl konstytucyjna, która pozwala tworzyć sprawiedliwe społeczeństwo”.

W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego wystąpiła p. Katarzyna Rybacka, zastępca dyrektora kancelarii.