Absolutorium dla Zarządu Powiatu uchwalone

Głównym punktem XL sesji Rady Powiatu Zduńskowolskiego było głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu z tytułu wykonania budżetu za rok 2013. Na początku sesji starosta Wojciech Rychlik przedstawił informację o pracach organu wykonawczego w ubiegłym roku, połączoną z projekcją ukazującą najważniejsze dane dotyczące realizacji różnorodnych zadań.

W dyskusji poprzedzającej podjęcie uchwały mówiono o sprawności zarządu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – ostatnim sukcesem jest zdobycie dofinansowania z tzw. funduszy norweskich na termomodernizację DPS w Przatówku – i dużej skali inwestycji.

Radni zatwierdzili także zmianę w budżecie, związaną z otrzymaniem przez powiat wspomnianego dofinansowania z funduszy norweskich – pozyskano połowę z ok. 4 mln zł potrzebnych na termomodernizację DPS; samorząd będzie się starał o zmniejszenie wkładu własnego, aplikując o środki z WFOŚiGW w Łodzi. Rada wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia z miastem Sieradz oraz gminami Zduńska Wola i Zapolice, dotyczącego przygotowania do realizacji projektu pn. „Aktywna Dolina Rzeki Warty”, który jest nową wersją wcześniejszego projektu „Dolina Rzeki Warty”.

Celem przedsięwzięcia są wspólne działania partnerskich samorządów na rzecz rozwoju potencjału turystyczno-rekreacyjnego terenów nadwarciańskich; jednym z postulatów powiatu jest utworzenie w budynku po komendzie policji interaktywnego Muzeum Historii Walk nad Wartą.