ŚWIĘTO PLONÓW
Ilość fotografii: 60
Ilość fotografii: 57
Ilość fotografii: 62

Powiat Zduńskowolski był w tym roku współorganizatorem Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych. Honory gospodarzy uroczystości sprawowali: ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, dziekan zduńskowolski ks. prał. Dariusz Kaliński oraz starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik. Starostami dożynek byli: pani Dorota Kornacka z Annopola Nowego w gminie Zduńska Wola oraz pan Wojciech Piotrowicz z Tarnówki w gminie Szadek. Na Mszę św. dziękczynną w zduńskowolskiej bazylice mniejszej przybyli tłumnie mieszkańcy powiatu, poczty sztandarowe, a także 55 delegacji wieńcowych z terenu województwa i diecezji. Święto Plonów jest głęboko osadzone w polskiej tradycji – dziękujemy Opatrzności za to wszystko, co udało się zebrać z pól i ogrodów.

Po zakończeniu celebry mszalnej uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na teren powiatowego ośrodka sportowego, gdzie odbył się obrzęd dzielenia chleba, prezentacja wieńców i ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec. I nagrodę przyznano sołectwu Suchoczasy za wieniec w kształcie podwójnej korony – będzie on reprezentował województwo łódzkie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. II nagroda przypadła parafii Kramsk (dekanat koniński), III miejsce zajęło sołectwo Sikucin. Wyróżnienia trafiły do: sołectwa Mostki, parafii Lubień Kujawski (dekanat chodecki), Koła Gospodyń Wiejskich w Szadku, gminy i parafii Grzegorzew (dekanat kolski), sołectwa Rębieskie, parafii Bierzwienna Długa (dekanat kłodawski), parafii Skulsk (dekanat ślesiński), parafii Sompolno (dekanat sompoleński), sołectwa Strońsko, Koła Gospodyń Wiejskich w Wojsławicach.

W trakcie biesiady dożynkowej na małej scenie zaprezentowali się podopieczni Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Szadku, Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, Kapela Podwórkowa „Złoczewianie” i Zespół DE FACTO. Jako gwiazda wieczoru wystąpił popularny artysta Jacek Stachursky. Publiczność świetnie bawiła się na koncertach, a poza tym korzystała z różnorodnych atrakcji przygotowanych na terenie ośrodka.