2 września – konsultacje społeczne MOF

2 września rozpoczął się kolejny cykl konsultacji społecznych dotyczących Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w rejonie Karsznic. W sali PMOS przy ul. Dolnej przedstawiciele konsorcjum, które otrzymało zlecenie na opracowanie studium wykonalności wybranych przedsięwzięć w obrębie MOF, omówili stan opracowań, skupiając się na głównych inwestycjach: łączniku drogowym między S8 a DK 12 (14), siecią dróg dojazdowych do MOF, porcie intermodalnym i terenach inwestycyjnych. Przedstawiono następujący szacunek kosztów:

łącznik: ok. 30 mln zł

drogi dojazdowe do MOF:

drogi zarządzane przez Powiat Zduńskowolski:ok. 6,6 mln zł

drogi zarządzane przez Gminę Sędziejowice: ok. 9,4 mln zł

drogi zarządzane przez Gminę Zduńska Wola: ok. 6,5 mln zł

drogi zarządzane przez Miasto Zduńska Wola: ok. 24,5 mln zł

port intermodalny: ok. 130 mln zł

infrastruktura (odwodnienie i kanalizacja):

samorząd                      odwodnienie               kanalizacja sanitarna

Gmina Sędziejowice            5,5 mln zł                  12 mln zł

Gmina Zduńska Wola          11 mln zł                   26 mln zł

Miasto Zduńska Wola          0,5 mln zł                  1 mln zł

Ze względu na duże koszty poszczególnych inwestycji przyjęto założenie, że każda z nich może zaistnieć niezależnie od pozostałych, choć oczywiście dąży się do pełnej realizacji projektu. Najszerzej omawiano koncepcję portu intermodalnego: głównym atutem tej inwestycji byłoby wyjątkowo korzystne położenie portu na skrzyżowaniu ważnych szlaków transportowych (kolejowych i drogowych) oraz możliwość zbudowania torów przeładunkowych o dł. 750 m, co pozwalałoby na obsługę pełnych składów pociągów. Projekt portu wpisuje się w politykę europejską, która promuje czysty transport.

Zaprezentowane na spotkaniu opracowanie nie jest jeszcze kompletne i nie pozbawione błędów. Uczestnicy konsultacji, w tym przedstawiciele miejscowych samorządów, zwrócili uwagę na pominięcie ciągów pieszo-rowerowych w projekcie przebudowy niektórych dróg dojazdowych do MOF, brak szacunku przychodów możliwych do osiągnięcia po zrealizowaniu inwestycji, potrzebę stworzenia koncepcji rozwoju sieci energetycznej i gazowej, uwzględnienia w kosztach inwestycji kwestii wykupu gruntów, przygotowania wspólnej (nierozdrobnionej) oferty terenów inwestycyjnych.