Żywa lekcja historii w Beleniu Zagórzycach
Ilość fotografii: 40
Ilość fotografii: 40
Ilość fotografii: 39

W pierwszą sobotę września na łęgach w pobliżu zachowanych schronów bojowych w Beleniu Zagórzycach wybija godzina walki – dokładnie o 17.00 rozpoczyna się inscenizacja walk na linii Warty z początku II wojny światowej. Na tym odcinku obrony 10 Dywizji Piechoty 75 lat temu rozegrała się 72-godzinna krwawa bitwa z nacierającymi jednostkami niemieckiej 8 Armii. Ostatni polski oddział opuścił pozycję 5 września o godzinie 17.

Od 2008 roku głównym organizatorem inscenizacji jest Powiat Zduńskowolski, który ściśle współpracuje z 15. Sieradzką Brygadą Wsparcia Dowodzenia, Gminą Zapolice oraz ze Stowarzyszeniem Historycznym „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi. Scenariusz widowiska obejmuje sceny ucieczki cywilów, wychwytywania dywersantów, ostrzał z powietrza, atak sił niemieckich od strony rzeki, walki przy bunkrze i w okopach. W tym roku po raz pierwszy pojawił się patrol konny i niemiecki transporter; po polskiej stronie zobaczyliśmy – jak trzy lata temu – tankietkę, która poprowadziła kontratak, nawiązujący do akcji 4 pp Legionów z Kielc w dniu 5 września 1939 r. Zgodnie z prawdą historyczną inscenizacja kończy się przełamaniem obrony linii Warty, jednak jej głównym przesłaniem jest ukazanie woli walki polskich żołnierzy, którzy mimo wielokrotnej przewagi sił wroga, z wielkim poświęceniem i odwagą przeciwstawiali się napaści. W historycznych mundurach wystąpili żołnierze z sieradzkiej brygady oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych z wielu stron Polski, wśród cywilów znaleźli się uczniowie z Zapolic i ze Zduńskiej Woli, mieszkańcy gminy Zapolice oraz grupa z Łodzi.

Już od godz. 14 można było zwiedzać wystawy sprzętu wojskowego, dawnego i współczesnego, także wystawy fotograficzne ukazujące historię sieradzkiej Jednostki Wojskowej oraz działania 15. SBWD na współczesnych misjach. Publiczność chętnie odwiedzała namioty kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Zapolice, w których serwowano lokalne przysmaki.

W niedzielę przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Strońsku, gdzie spoczywa 261 Obrońców linii Warty, została odprawiona Msza św. polowa z udziałem kompanii honorowej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, odbył się również Apel Poległych.