XLIV sesja Rady Powiatu Zduńskowolskiego

Na ostatnim posiedzeniu radni powiatowi rozpatrzyli kilka spraw związanych z drogami powiatowymi. Upoważniono Zarząd do podpisania umowy o partnerstwie i przyjęcia pomocy finansowej od Gminy Zduńska Wola w związku z planowaną na przyszły rok przebudową drugiego odcinka (3.411,40 m) ciągu komunikacyjnego Janiszewice – Wymysłów – Gajewniki. Powiat będzie wnioskował o środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych; szacunkowy koszt projektu to 2.770 mln zł, pomoc gminy wyniesie 430 tys. zł. Drugi powiatowy wniosek o dofinansowanie z NPPDL dotyczy przebudowy ul. Widawskiej w Szadku; koszt projektu oszacowano na 2.950 mln zł, wkład samorządu Szadkowskiego to 88.500 zł.

Z kolei Powiat Zduńskowolski udzieli pomocy finansowej dwóm samorządom starającym się o środki z NPPDL: Gminie Zduńska Wola na przebudowę drogi gminnej w Czechach (200 tys., zł) oraz Gminie Zapolice na przebudowę drogi gminnej Beleń – Strońsko (100 tys. zł).

Rada wyraziła zgodę na nabycie przez Powiat części działek zajętych pod budowę drogi powiatowej, jaką jest ul. Świerkowa w Zduńskiej Woli; z właścicielami nieruchomości ustalono cenę za 1 m² gruntu, natomiast zakres wykupu zostanie ustalony po wstępnej inwentaryzacji robót budowlanych po ich zakończeniu.

Uchwalono również zmianę kategorii dróg na terenie gminy i miasta Szadek, co było podyktowane chęcią uporządkowania układu drogowego: po przejęciu odcinka drogi Szadek – Przatów (880 m) Powiat będzie jedynym zarządcą ciągu komunikacyjnego łączącego Szadek z wsią Dziadkowice; natomiast samorząd szadkowski przejmie od powiatu trzy odcinki dróg, które obsługiwały przeważnie ruch lokalny.

Poza tym Rada przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zduńskiej Woli za 2013 r. oraz uchwaliła Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2015–2017. Obecnie na terenie powiatu zduńskowolskiego w pieczy zastępczej przebywa 167 dzieci, w tym 30 w Domu Dziecka w Wojsławicach. Zgodnie z wymogami ustawy o wspieraniu rodziny i sprawowaniu pieczy zastępczej uchwalony program przewiduje ograniczenie liczby miejsc w placówce opiekuńczo-wychowawczej do 14, a także podniesienie do 10 lat limitu wieku dzieci, które mogą być umieszczone w domu dziecka – zmiany te będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Priorytetem w rozwijaniu systemu systemu pieczy zastępczej jest wspieranie form rodzinnych.