POWIATOWE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczystości związane z uczczeniem Święta 11 Listopada rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą płk. Ignacego Boernera – zduńskowolanina, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego oraz „ministra poczt i telegrafów” w II Rzeczpospolitej – znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Pocztowego przy ul. Kilińskiego. Z tego miejsca uczestnicy obchodów, w tym poczty sztandarowe, przeszli pod przewodnictwem orkiestry OSP Zduńska Wola do bazyliki mniejszej, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

O godz. 12 delegacje władz różnego szczebla, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, urzędów oraz szkół złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. W okolicznościowym przemówieniu starosta Wojciech Rychlik przypomniał, że powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli był możliwy po klęsce trzech państw zaborczych: Rosji, Austrii i Niemiec, będącej skutkiem przegranej wojny z lat 1914–1918. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która, jak każdy konflikt zbrojny, zebrała tragiczne żniwo i z wielu względów zasłużyła na przypisane jej miano „samobójstwa Europy”, lecz przyniosła wyzwolenie narodom ubezwłasnowolnionym przez zmowę mocarstw na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r.

Po zakończeniu uroczystości u wylotu ul. Kościelnej pojawili się uczestnicy III Powiatowego Biegu Niepodległości. 77 zawodników zarejestrowanych (oraz jeden „spóźnialski”, który zdołał jeszcze wyprzedzić kilku rywali) pokonało w regulaminowym czasie 10-kilometrową trasę, kończącą się pod pomnikiem upamiętniającym 10-lecie Odzyskania Niepodległości w Strońsku. Wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale, natomiast zdobywcy miejsc na podium w kategorii mężczyzn i kobiet zostali uhonorowani bonami towarowymi na artykuły sportowe. Najlepsi zawodnicy to: Piotr Pietrasiak i Anna Zalewska, Michał Mieleszkiewicz i Małgorzata Światowa, Jakub Manikowski i Julia Kwiatkowska. Statuetkami i drobnymi upominkami wyróżniono dwóch zawodników: najmłodszego – 11-letniego Łukasza Mieleszkiewicza oraz najstarszego – 64-letniego Zygmunta Wereckiego. Na mecie biegu pojawiło się również wielu rowerzystów oraz motocyklistów.

Zawody były opatrzone hasłem „Bieg Otwartych Serc”; tradycyjnie wzięły w nich udział osoby po przeszczepie serca. Przy okazji tej imprezy Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrza propaguje ideę przeszczepów, współpracując w tym zakresie z Powiatem Zduńskowolskim.