Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Zduńskowolskiego
14-11-2014

16 radnych zebrało się na posiedzeniu zwołanym w trybie nadzwyczajnym w dniu 13 listopada – powodem była ubiegłotygodniowa oferta Urzędu Marszałkowskiego, dotycząca możliwości dofinansowania projektu „Arka”, który został zgłoszony przez Powiat Zduńskowolski już w 2011 roku, lecz trafił na listę rezerwową. Projekt zakłada rewitalizację byłej siedziby Komendy Powiatowej Policji przy ul. Dąbrowskiego na potrzeby instytucji pomocy społecznej – mają tam powstać Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Ponieważ oczekiwanie na środki trwało kilka lat, Powiat podjął decyzję o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w budynku dawnych warsztatów Zespołu Szkół Elektronicznych (Dom zacznie funkcjonować w pierwszej połowie przyszłego roku), natomiast w budynku przy ul. Dąbrowskiego planowano – w ramach projektu „Aktywna Dolina Rzeki Warty” – zainstalowanie multimedialnego Muzeum Historii Walk nad Wartą. Starosta Wojciech Rychlik rekomendował w imieniu Zarządu Powiatu przyjęcie dofinansowania w wysokości blisko 4.3 mln zł (stanowiącego 85% wydatków kwalifikowanych); pośpiech jest wskazany ze względu na konieczność podpisania umów z Zarządem Województwa do końca bieżącego miesiąca. Za realizacją projektu „Arka” przemawia to, że powiat nie byłby w stanie sfinansować remontu zabytkowego obiektu z własnych środków, a co do potrzeb w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych, to wiele jeszcze trzeba zrobić, by je zaspokoić. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na propozycję Zarządu. Projekt „Arka” ma być zrealizowany do końca 2015 roku; wkład własny Powiatu wyniesie 809 tys. zł.