OSP Janiszewice świętowało 90-lecie [zdjęcia]

jj
OSP Janiszewice świętowało 90-lecie. Przypomniano historię, były odznaczenia i medale. Jednostka ma nowy sztandar i wzbogaciła się o sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

- Bilans możemy zaliczyć na plus. Jeszcze przed wojną jednostka była bardzo dobrze wyposażona. Wiadomo, że okupant zabrał co mógł. Jednak tak naprawdę dzięki społeczności lokalnej jednostka rozwijała się i może rozwijać. Czym byłyby nasze chęci gdyby nie pomoc zewnętrzna, ludzi, którzy chcą i widzą sens w funkcjonowaniu OSP - podkreśla Sylwester Witczak, prezes OSP Janiszewice.

Ochotniczą Straż Pożarną w Janiszewicach powołano 19 października 1925 r. Na czele zarządu stanął Józef Pilc. Jednostka liczyła wówczas 31 osób. Mimo pożaru, który strawił remizę wraz z wyposażeniem w 1930 r., szybko udało się ją znowu wybudować i wyposażyć. Rozwój jednostki przerwał wybuch II wojny światowej. Jak było po niej wspomina najstarszy obecnie druh, 87-letni Jan Łacwik, który w straży działa od 1945 roku.
- Na początku po wojnie nic nie było, wszystko organizowaliśmy od nowa. Stały tylko mury strażnicy, mieliśmy ręczną sikawkę i wóz, później sprowadziliśmy jeden samochód z Szadku, drugi z Karsznic, pozyskiwaliśmy sprzęt. Tyle pożarów było, że trudno zliczyć - opowiada Jan Łacwik, w którego rodzinie działanie w OSP to tradycja. Jak mówi, druhami są jego syn i wnuk.

Obecnie OSP w Janiszewicach liczy 88 członków. Podczas niedzielnego jubileuszu najbardziej zasłużeni zostali odznaczeni. Jednostka została uhonorowana natomiast Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza, jakie nadaje Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Odznaczenia:
- Medal im. Bolesława Chomicza : Ochotnicza Straż Pożarna w Janiszewicach, Ryszard Foryś
- ZŁOTY medal „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA wręczono druhom Andrzejowi Saganowi i Wojciechowi Szulcowi
- SREBRNY medal „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” przyznano druhom Sławomirowi Olejnikowi i Tomaszowi Szataniakowi
- BRĄZOWY medal „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali: Marcin Łabędzki, Sylwester Witczak, Roman Szmyt
- Odznakę „STRAŻAK WZOROWY” wręczono: Łukaszowi Banasiowi , Filipowi Bejmertowi , Dominikowi Budce,
Łukaszowi Buszkowskiemu, Sebastianowi Kantemu , Krzysztofowi Solarkowi, Damianowi Szulcowi i Wojciechowi Włodarczykowi.
- Za wysługę lat 70 uhonorowany został Jan Łacwik
- Za wysługę lat 60 uhonorowany został Józef Rybka
- Za wysługę lat 55 uhonorowany został Czesław Urbański
- Za wysługę lat 50 uhonorowany został Tadeusz Ruta
- Za wysługę 45 lat uhonorowany został Ryszard Kabziński
- Za wysługę 35 lat uhonorowany Stanisław Szwajda
- Za wysługę 30 lat uhonorowany Marek Kosecki
- Za wysługę 25 lat uhonorowany Marian Świerczyński
- Za wysługę 20 lat uhonorowano Dominika Budkę
- Za wysługę lat 10 uhonorowani zostali: Mariusz Kowalczyk, Michał Skibiński, Bartłomiej Szubert, Jarosław Szwajda
- Za wysługę 5 lat uhonorowani zostali: Dawid Grzanka, Hubert Kaczmarek, Piotr Kalitka, Arkadiusz Kanty, Jakub Kędzierski, Artur Kurzawa, Bartosz Paroński, Mateusz Placek.
- Złota odznaka „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” przyznana została Mateuszowi Łacwikowi
- Srebrna odznaka „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” przyznana została Arturowi Kurzawie i Jakubowi Włodarczykowi
- Brązową odznakę „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” przyznano: Jakubowi Ciesielskiemu, Żanecie Pasternak, Darii Kurzawie, Rafałowi Lipińskiemu, Jakubowi Łacwikowi, Aleksandrze Nowickiej, Magdalenie Nowickiej, Marcie Nowickiej, Paulinie Parońskiej, Ewie Pawlik, Dominice Serafińskiej, Oliwii Szubert, Michałowi Włodarczykowi, Monice Włodarczyk, Jakubowi Włodarczykowi.

Jednostka wzbogaciła się o nowy sztandar, jaki przekazano z pełnym ceremoniałem. To nie wszystko. Do jednostki trafiło też sporo sprzętu, m.in. system rambojet (Janiszewice mają go jako jedyna jednostka w powiecie) dzięki któremu można gasić i zużyć jak najmniej wody, nowe butle do aparatów powietrznych, nowoczesne prądownice, wytwornice piany i środek pianotwórczy. Marzeniem jednostki jest pozyskanie auta do zagrożeń miejscowych.

Podczas niedzielnej uroczystości nie zapomniano o mieszkańcach i gościach. W garażu można oglądać wystawę obrazującą to, co działo się w OSP Janiszewice przez 90 lat, była grochówka, zabawa, występy folklorystyczne.

O uroczystościach i bogatej historii jednostki napiszemy także w najbliższym wydaniu Naszego Tygodnika Zduńska Wola - Łask.

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie