Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku
04-09-2017

Ponad 100 rekonstruktorów odgrywających role żołnierzy polskich i niemieckich, ułani, ludność cywilna. Pojazdy: polski czołg rozpoznawczy TKS, transporter, ciężarówka Opel Blitz, armata niemiecka, samoloty... Na stokach pradoliny Warty ponownie pojawiły się tłumy widzów oglądających inscenizację Bitwy na Wartą z września 1939 roku.

Inscenizacja w Beleniu-Zagórzycach to również prezentacja sprzętu wojskowego i wystawa przygotowane przez 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia.

Niezawodne dla spragnionych i głodnych po raz kolejny okazały się stoiska kół gospodyń wiejskich.

Nazajutrz po inscenizacji, na cmentarzu w Strońsku oddano hołd niemal 300 żołnierzom, którzy polegli walcząc z Niemcami w bitwie o Beleń, Strońsko, Zapolice.

Odprawiona została msza święta polowa. Towarzyszył jej apel poległych i salwa honorowa przy kwaterze wojennej. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia a na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów na mogiłach żołnierzy.

Powiat Zduńskowolski reprezentowali Marcin Łabędzki, Wicestarosta Zduńskowolski i Janusz Kochelski, Przewodniczący Rady Powiatu.

Głównym organizatorem wydarzenia był Powiat Zduńskowolski, współorganizatorzy to: Wójt Gminy Zapolice, Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy" w Łodzi, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD.