naglowek.jpg
 
Aktualności
Stowarzyszenie Złoty Krzyż pod Grunwaldem
18-07-2017

Zduńskowolskie Stowarzyszenie Złoty Krzyż po raz kolejny brało udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.

 

W dniach od 11 do 16 lipca jedenaście osób reprezentując stowarzyszenie przebywało na polach grunwaldzkich, gdzie odtwarzana jest największej rekonstrukcji z okresu późnego średniowiecza w Polsce. Tegoroczna inscenizacja była wyjątkowa, ponieważ odbyła się już po raz dwudziesty.

 

Po raz dziewiąty członkowie zduńskowolskiego Stowarzyszenia Złoty Krzyż, do niedawna Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż” pojawili się na grunwaldzkich polach.

Stowarzyszenie znalazło się tradycyjnie w obozie Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, skupiającej w szczególności odtwórców historycznych z centralnej Polski m. in. Łodzi, Łowicza, Poddębic, Zgierza i Zduńskiej Woli, ale i również spoza województwa łódzkiego - Mławy i Poznania. Tegoroczny obóz zrzeszył około 80 rekonstruktorów późnego średniowiecza.

 

Członkowie „Złotego Krzyża” do czasu bitwy prowadzili życie obozowe. Spali w historycznych namiotach, uczestniczyli w wartach dziennych i nocnych. Aby przetrwać do bitwy byli zmuszeni przygotowywać sobie posiłki zgodnie z recepturą późnośredniowiecznej kuchni.

 

Przed sobotnim wymarszem Chorągwi na pole bitwy odbyło się pasowanie rycerskie jednego giermków z bractwa rycerskiego z Łowicza. Po odczytania roty i właściwym pasowaniu wręczono nowo pasowanym rycerzom symboliczne ostrogi (potwierdzenie stany rycerskiego). Chorągiew Ziemi Łęczyckiej podczas tegorocznej już XX inscenizacji bitwy, wstawiła w pole ponad 60 lekko zbrojnych, uzbrojonych w drzewce (halabardy, glewie, berdysze), a także pawęże i kusze.

 

Stowarzyszenie Złoty Krzyż, na polu największej późnośredniowiecznej historycznej inscenizacji w środkowej Europie, reprezentowało czterech jej członków: jeden pawężnik (Marcin Maciaszek), jeden halabardnik (Przemysław Zawieja) i dwóch kuszników (Radosław Maniecki i Jarosław Stulczewski).

 

Warto wspomnieć, że dla członków Stowarzyszenia Złoty Krzyż mijający rok jest wyjątkowy, ponieważ związany jest z jubileuszem 10-lecia ich działalności.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
Beznazwy-1.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
co gdzie kiedy.jpg
baner niska jakość.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
baner_right3.png
bez tytułu.JPG
EDUKACJA.pdf.01.jpg
paragrafy.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg