naglowek.jpg
 
Aktualności
Inscenizacja Bitwy nad Wartą
05-09-2018

W tym roku w wyjątkowym dla Polaków dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej na stokach doliny Warty w Beleniu-Zagórzycach dwustu rekonstruktorów z kilkunastu grup i stowarzyszeń historycznych z całej Polski odgrywając role żołnierzy polskich i niemieckich zainscenizowało wydarzenia z 1939 roku. Liczna grupa mieszkańców powiatu brała udział w bitwie jako ludność cywilna. Dramaturgii dodał udział zabytkowych pojazdów i samolotów. To wyjątkowe widowisko historyczne, organizowane po raz 13. obejrzało w tym roku 12 tysięcy widzów.

 

Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku pokazywana jest w autentycznej scenerii na stokach pradoliny Warty, dokładnie tutaj, gdzie 4 wrześniu 1939 r. toczyły się walki 30 pułku Strzelców Kaniowskich na pozycji głównej linii obronnej Warty i Widawki. Odtwarza natarcie niemieckiej piechoty od strony rzeki, działania obronne w okopach i przy schronach oraz atak lotniczy.

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa współczesnego i zabytkowego sprzętu wojskowego oraz ekspozycji tematycznych.

 

Nazajutrz po inscenizacji, na cmentarzu w Strońsku oddano hołd niemal 300 żołnierzom, którzy polegli walcząc z Niemcami w bitwie o Beleń, Strońsko, Zapolice. Odprawiona została msza święta polowa z apelem poległych i salwą honorową przy kwaterze wojennej.

 

Głównym organizatorem wydarzenia był Powiat Zduńskowolski, współorganizatorzy to: Wójt Gminy Zapolice, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach, Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy" w Łodzi,15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD.

Patronat honorowy sprawowali Minister Obrony Narodowej, Wojsko Polskie, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.

Patronat medialny: Nasze Radio, Dziennik Łódzki, Nasz Tygodnik, ZW Media, Telewizja Centrum, Telewizja Regionalna 8 TVR, portale: nasze miasto.pl, nasze.fm, ezdunska.pl.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg