Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
05-02-2019

Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty uchwał. Radni podjęli uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych.

Aby zgłosić uchwałę, należy powołać co najmniej pięcioosobowy komitet inicjatywy uchwałodawczej, który poinformuje przewodniczącego rady powiatu o podjęciu inicjatywy. Komitet opracowuje projekt uchwały i zbiera pod wnioskiem podpisy co najmnie 300 mieszkańców posiadających prawa wyborcze, w terminie 60 dni. Następnie należy złożyć projekt (z listą podpisów) przewodniczącemu rady powiatu.

Po sprawdzeniu wymogów formalnych i zgodności z prawem, projekt trafia do komisji rady, a później do porządku obrad sesji. Głosowanie nad uchwałą, zaproponowaną przez mieszkańców, odbywać się będzie w głosowaniu radnych podczas sesji Rady Powiatu Zduńskowolskiego.

Szczegółowe informacje na temat zasad wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych znajdują się w Uchwale Rady Powiatu Zduńskowolskiego: http://bip.powiatzdunskowolski.pl/uchwala/2443/uchwala-nr-iv-4-19