Szadek. "Cudze chwalicie-swego nie znacie-warsztaty interdyscyplinarne”
10-07-2019

Zakończył się prowadzony od 26 marca br. do 7 lipca projekt pt. „Cudze chwalicie – swego nie znacie – warsztaty interdyscyplinarne”, dotowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.  Zadanie zostało przeprowadzone przez Gminne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Szadku przy współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Szadku.

informacja i fot: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku:

więcej zdjęć: www.facebook.com/pg/Powiat-Zduńskowolski

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano i przeprowadzono cykl warsztatów w czterech następujących blokach tematycznych:

1. Warsztaty wokalno – taneczne,
  2. Warsztaty garncarskie (nauka wyrabiania naczyń użytkowych i ozdobnych z gliny oraz zdobienie polegające na szkliwieniu),
  3. Warsztaty kulinarne (nauka przygotowywania tradycyjnych potraw regionalnych, zaczerpniętych z kuchni naszych babek),
  4. Warsztaty rękodzieła (wyrabianie ozdób różnymi technikami z użyciem rozmaitych materiałów: papieru (quilling), kanwy i wstążek (haft wstążeczkowy), koralików, kamieni, sznurków ( sutasz), koralików i sznurków (mikromakrama)  oraz warsztaty florystyczne (tworzenie wianków i kompozycji kwiatowych różnymi technikami z wykorzystaniem kwiatów polnych, ogrodowych oraz specjalistycznych materiałów florystycznych).

Warsztaty zostały przeprowadzone przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Udział we wszystkich zajęciach był bezpłatny. Projekt został skierowany  do mieszkańców z terenu Lokalnej Grupy Działania „Podkowa”. Całkowity koszt dotacji zrealizowanego zadana wyniósł 14920,00 zł.

Przedsięwzięcie miało na celu wzrost atrakcyjności gospodarczej i turystycznej, rozwój tożsamości lokalnej i społecznej na obszarze LGD Podkowa, pobudzenie i aktywizację środowiska lokalnego, a także utrwalenie wiedzy i umiejętności, a w konsekwencji przyczynienie się do zachowania dziedzictwa tradycji i kultury ludowej.

Efekty warsztatowych działań można było obejrzeć podczas Wystawy Wielkanocnej, która odbyła się w dniach 10 i 17 kwietnia 2019 r. w budynku Targowiska Gminnego „Mój Rynek” w Szadku.  Oprócz podziwiania wyrobów rękodzielniczych goście wzięli udział w degustacji tradycyjnych wypieków świątecznych.

Podsumowanie projektu  pt. „Cudze chwalicie – swego nie znacie – warsztaty interdyscyplinarne” odbyło się 7 lipca na terenie rekreacyjnym przy MGOK Szadek podczas Gali Kapel Podwórkowych, która przyciągnęła liczną publiczność. Można było skosztować ciasta przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Ponadto odwiedzający stoisko z  rękodziełem mogli się dowiedzieć w jaki sposób powstały prezentowane przedmioty oraz  jakich technik użyto do ich wytworzenia. Projekt przyczynił się do zainicjowania Pracowni Rękodzieła, która zacznie działać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Szadku od września br. Nabyte umiejętności wykorzystamy do poprowadzenia zajęć z kolejnymi uczestnikami.