Wsparcie dla osób, które z powodu wypadku nie mogą wykonywać swojej pracy
20-11-2019

Powiatowy Urząd Pracy w Zduńskiej Woli informuje, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - państwowym Instytutem Badawczym realizuje pilotażowo od 01 września 2019 roku nowy typ wsparcia dla osób, które z powodu wypadku lub pogorszenia sie stanu zdrowia nie mogą wykonywać swojej dotychczasowej pracy i w związku z tym wymagają przekwalifikowania zawodowego.

Wsparcie finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu koncepcyjnego Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu komleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Projekt ma na celu przygotowanie i przetestowanie modelu kompleksowej rehabilitacji, ułatwiającej podjęcie lub powrót do aktywności społecznej lub zawodowej osób, które  z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia.

Wsparcie jest realizowane w formie Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej, które powstały w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), Ustroniu (woj. śląskie), Grębiszewie (woj. mazowieckie) oraz Nałęczowie (woj. lubelskie). Rehabilitacja kompleksowa rozpoczyna się od dokładnej oceny przez zespół specjalistów złożony z lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych stanu zdrowia Uczestnika, jego kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostaje Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby. Określony jest w nim cel rehabilitacji, dobrane do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.) oraz harmonogram działań i sposób oceny ich efektów.

Na rehabilitację kompleksową składają sie trzy moduły; zawodowy, psychospołeczny i medyczny, realizowane równolegle w jednym Ośrodku.

Więcej informacji na stroni projektu: http://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/ruszyla-rekrutacja-do-projektu/