naglowek.jpg
 
Aktualności
Hufiec Pracy 5-15. Warsztaty i quiz
23-01-2020

Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli w ramach feryjnego programu „Bezkonfliktowa komunikacja" zorganizował m.in. warsztaty z języka migowego. Wśród zajęć ostatnio organizowanych w Hufcu znalazł się też quiz tematyczny pt. „Dzień Babci i Dziadka na świecie”.

 

 

informacja 5-15 Hufca Pracy w Zduńskiej Woli

 

„Bezkonfliktowa komunikacja”

22 stycznia 2020r. Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizował warsztaty z języka migowego w ramach feryjnego programu „Bezkonfliktowa komunikacja”. Głównym celem programu jest kształtowanie w młodzieży pozytywnych relacji międzyludzkich, m.in. poprzez zapoznawanie jej z różnicami w spostrzeganiu, czynnikami zewnętrznymi zakłócającymi komunikację. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z podstawowymi pojęciami z zakresu języka migowego, oraz z wybranymi problemami środowiska niesłyszących.

Wprowadzenia do tematyki programu dokonał Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak. Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się nauka posługiwania się polskim alfabetem palcowym – a w tym odczytywanie i prezentowanie podstawowych znaków pojęciowych języka migowego.

W trakcie zajęć młodzież zapoznała się z pojęciem „Kultury Głuchych”, stereotypami na temat ludzi niesłyszących. Dowiedziała się także, jakie znaczenie w codziennym życiu zarówno dla osób niesłyszących jak i słyszących ma dobra znajomość języka migowego.

Dzięki miłej i wesołej atmosferze zajęcia były samą przyjemnością, co sprzyjało nabywaniu nowej wiedzy. Prowadząca warsztaty - Aneta Kuśmider –nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 7 w Zduńskiej Woli nawiązała doskonały kontakt z młodzieżą, potrafiła zaciekawić i zainteresować wszystkich, nawet mało aktywnych i nieśmiałych.

Uczniowie byli zaangażowani, chętnie wypowiadali się i zadawali pytania. Młodzież wyraziła chęć udziału w kolejnych warsztatach, oceniając czas poświęcony na naukę języka migowego jako efektywnie wykorzystany.


„Miejsce Babci i Dziadka w rodzinie, społeczeństwie i literaturze światowej”

Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli przygotował i przeprowadził  dla uczestników quiz tematyczny pt. „Dzień Babci i Dziadka na świecie”.  Zadaniem młodzieży było udzielenie odpowiedzi  na 20 pytań zamkniętych, dotyczących zwyczajów związanych z obchodzeniem Dnia Babci Dziadka w różnych krajach świata– Francji, Włoszech, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Meksyku, czy Bułgarii.

W quzie pojawiły się również pytania na temat motywu babci i dziadka w literaturze polskiej i światowej. Młodzież musiała się wykazać znajomością m.in. baśni Hansa Chrystiana Andersena, baśni Braci Grimm czy poezji Wandy Chotomskiej. 

Zwycięzcą quizu został Kordian Woźniak, drugie miejsce zajął Oskar Gurbiel, a na miejscu trzecim uplasowała się Oliwia Pągowska.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody przygotowane przez Hufiec Pracy.  Celem zorganizowanego quizu było uwrażliwienie młodzieży na pamięć o rodzinnych świętach okolicznościowych, kształtowanie szacunku i empatii do osób starszych.

 

Tekst i zdjęcia: Joanna Siemińska, Barbara Nowak        

 

Nauka posługiwania się polskim alfabetem palcowym

Uczestnicy warsztatów, Kadra Hufca Pracy, prowadząca zajęcia Aneta Kuśmider

 

Młodzież podczas quizu „Dzień Babci i Dziadka na świecie”

 

 

Laureatka III miejsca Oliwia Pągowska odbiera dyplom i nagrodę z rąk Komendanta Hufca Pracy Romualda Krystyniaka.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg