Solidarnie kupują respiratory dla szpitala
30-04-2020

Gminy powiatu zduńskowolskiego wesprą zakupy respiratorów. Szpital w Zduńskiej Woli przygotowuje się do hospitalizacji chorych na COVID-19.

Zduńskowolski szpital nie prowadzi oddziału zakaźnego, a chorych z powiatu kierowano dotychczas do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Wobec wzrostu liczby zachorowań może się jednak okazać konieczne leczenie takich pacjentów również w Zduńskiej Woli.

Wojewoda Łódzki zobowiązał zarząd naszego szpitala do zorganizowania na oddziale chorób wewnętrznych trzyłóżkowej sali dla pacjentów z SARS – wyjaśnia Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolska. – Standardy wymagają wyposażenia jej w dwa respiratory, zdolne podtrzymywać funkcje oddechowe pacjentów. Nie otrzymaliśmy na tę inwestycję żadnego wsparcia rządowego – dodaje Iwaniuk.

Deklarację pomocy złożyli jednak włodarze lokalnych samorządów.

Czujemy się odpowiedzialni za zdrowie naszych mieszkańców i chcemy, by w ten trudny czas mieli pełne poczucie bezpieczeństwa – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zduńskowolski szpital jest najbliższej naszych miast i gmin, dlatego nie wahaliśmy się ani chwili i jednogłośnie zdecydowaliśmy się zaproponować naszym radnym udzielenie pomocy finansowej na zakup dwóch respiratorów – wyjaśnia. Radni Szadku oraz gmin Zduńska Wola i Zapolice uchwały w tej sprawie będą głosować dziś. Decyzja w Radzie Miasta Zduńska Wola zapadnie na kolejnej sesji, już po majówce.

Samorządy zdecydowały się udzielić wsparcia finansowego proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Największy wkład wniesie więc miasto Zduńska Wola – będzie to nieco ponad 74 tys. zł. – Przeznaczamy je ze środków pochodzących z rozliczenia budżetu za 2019 r. – wyjaśnia prezydent Pokora. Gmina Zduńsko Wolska wyda niemal 23 tys. zł, Szadek – 13,5 tys. zł, a Zapolice – 9,7 tys. zł.

To kolejny wyraz wielkiej lokalnej solidarności między miastami i gminami naszego powiatu. Mówimy jednym głosem dla dobra naszych mieszkańców – wyjaśniają  Artur Ławniczak, burmistrz Szadku, Henryk Staniucha, wójt gminy Zduńska Wola, Witold Oleszczyk, wójt gminy Zapolice i Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolska, uważa, że zduńskowolscy samorządowcy w trudnych czasach zdają niezwykle ważny egzamin. – Wspólnie zorganizowaliśmy mobilny punkt testów COVID-19, wspólnie prowadzimy punkty kwarantanny zbiorowej, a teraz wspólnie stworzymy salę dla chorych na SARS w szpitalu. Nasi samorządowcy zdają egzamin z solidarności. Bardzo im za to dziękuję! – dodaje.

Bez tytułu.png
polair.jpg