naglowek.jpg
 
Aktualności
Hufiec Pracy 5-15. Rajd rowerowy
14-09-2020

Łódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowali XIII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem „Na Szlaku Miejsc Pamięci Ofiar II Wojny Światowej 1939-1945”. Poniżej relacja Hufca Pracy.


Rajd rozpoczął się pod Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego.  Uczestników z Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli i Hufca Pracy 5-6 w Łodzi z Wychowawcą Ireną Szymankiewicz, w imieniu Wojewódzkiego Komendanta ŁWK OHP w Łodzi Barbary Stanisławy Günther, oraz Komendanta Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romualda Krystyniaka powitał Wychowawca Hufca Pracy Joanna Siemińska. Wychowawca podkreślił, że tegoroczny rajd odbywa się w szczególnych okolicznościach, w mniejszym gronie, z uwagi na pandemię koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia dotyczące zgromadzeń. Przypomniał także o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa na trasie rajdu oraz w miejscu jego zakończenia. Ksiądz Prałat Janusz Ogrodowczyk z Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po krótkiej modlitwie udzielił błogosławieństwa uczestnikom rajdu.

Po złożeniu wiązanki pod tablicą umieszczoną na Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego, zamordowanego przez niemieckiego okupanta młodzież wyruszyła na szlak rajdowy.  Po drodze uczestnicy rajdu zatrzymali się na chwilę na terenie Leśnictwa Piaski - w miejscu, w którym w 2018r. Aktywni Hufca Pracy w Zduńskiej Woli w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę posadzili 100 dębów.

Drugim miejscem pamięci, przy którym zatrzymali się uczestnicy rajdu był „Obelisk zamordowanych przez Niemieckich agresorów Zduńskowolan” znajdujący się w lesie w miejscowości Piaski. W tym miejscu Wychowawca Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli Kamila Turek przedstawiła historię powstania pomnika.   

Po złożeniu wiązanki uczestnicy udali się na Cmentarz parafialny w Strońsku. Tam złożono trzecią wiązankę kwiatów pod „Pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Łódź poległych podczas bitwy o Beleń, Strońsko i Zapolice walcząc z agresorem niemieckim 4-5 września 1939r”. Wychowawca Hufca Pracy Katarzyna Wajman przekazała młodzieży informację związaną z tym miejscem pamięci, a zaraz potem rajd ruszył szlakiem „Polskich Schronów Bojowych”.

Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Strażnicy OSP w Beleniu, gdzie uczestników rajdu powitał sołtys sołectwa Beleń Józef Śpiewak. Na zmęczonych rowerzystów czekał także ciepły posiłek, oraz ciepłe i zimne napoje.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy OHP wzięli udział w „Quizie historycznym” przygotowanym i przeprowadzonym przez Kadrę Hufca Pracy w Zduńskiej Woli. Młodzież musiała odpowiedzieć na 16 pytań zamkniętych, dotyczących historii II Wojny Światowej i poznanych miejsc pamięci na trasie rajdu.

Zwycięzcą quizu został Patryk Rytczak z Hufca Pracy 5-6 Łodzi. Kolejne miejsca na podium należały do podopiecznych Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli: Oliwii Muchy (2 miejsce) i Oliwii Lubińskiej (3 miejsce). Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy quizu dodatkowo atrakcyjne nagrody.

Celem rajdu było upamiętnienie 81. Rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 01.09.1939r. oraz oddanie hołdu i czci pomordowanym przez agresora niemieckiego Polakom w okresie II wojny światowej.

Tekst: Joanna Siemińska. Zdjęcia: Kadra Hufca Pracy

 

 

 

Atrakcje na trasie rajdu: Zwiedzanie Domu Urodzin Św. Maksymiliana Kolbego, oraz bunkrów w Beleniu przez uczestników XIII Wojewódzkiego Rajdu Rowerowego OHP

 

Na trasie XIII Wojewódzkiego Rajdu Rowerowego OHP

 

Wręczenie dyplomów uczestnictwa w XIII Wojewódzkim Rajdzie Rowerowym OHP przez Kadrę Hufca Pracy w Zduńskiej Woli.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg