Miliony na dofinansowanie bezpieczeństwa w pracy rozdane
01-07-2016

Przedsiębiorcy gremialnie chcą poprawiać bezpieczeństwo w pracy. Już dziś złożone przez nich projekty dotyczące utrzymania zdolności pracowników do pracy pokrywają pełną pulę blisko 48 mln zł, którą Zakład ma do rozdysponowania w tym roku. ZUS nie zaprzestaje jednak przyjmowania wniosków.

Przedsiębiorcy (płatnicy składek) mogą ubiegać się o wsparcie w ramach trzech rodzajów projektów, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy: inwestycyjnych, doradczych oraz inwestycyjno-doradczych. Poziom dofinansowania, w zależności od wielkości firmy waha się w przedziale od 20 do 90 proc. i od 40 tys. do 500 tys. zł. Zarezerwowana na ten cel w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwota wyniosła w tym roku 47,7 mln zł i była wyższa od puli środków z 2015 r. aż o 11 mln zł. Zainteresowanie podniesieniem bezpieczeństwa w pracy przy wsparciu ZUS było jednak wśród przedsiębiorców na tyle duże, że już dziś cała tegoroczna pula pieniędzy została zarezerwowana. Do połowy czerwca do Zakładu wpłynęło już ponad 3 tys. wniosków, tj. niewiele mniej niż w całym 2015 r. Zawarto już 315 umów, a kolejne 120 przeszło pozytywną ocenę ekspertów.

Nie oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo w pracy. Jednak, co niezwykle ważne i na co muszą zwrócić uwagę zainteresowani przedsiębiorcy, finansowanie kolejnych spływających wniosków, które zyskają pozytywną ocenę ekspertów, będzie możliwe dopiero w kolejnym roku. Natomiast sama liczba możliwych do realizacji w przyszłym roku projektów zależy od puli środków jaką na poprawę bezpieczeństwa w pracy, w budżecie ZUS uwzględni Parlament.

Katarzyna Mołas
Rzecznik Prasowy ZUS