naglowek.jpg
 
Dziś jest: Środa, 03-3-2021
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
Portal
Powiat
26-11-2018

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

DO POWIATU ZDUŃSKOWOLSKIEGO


Powiat zduńskowolski, choć jest jednym z najmniejszych w województwie łódzkim (369 km² powierzchni i około 70 tys. mieszkańców), ma wiele walorów: zabytki historyczne, kompleksy leśne, malownicze krajobrazy i prężnie rozwijający się przemysł. Przebiegają tu główne szlaki komunikacyjne, krzyżują się dwie ważne magistrale kolejowe: Warszawa–Łódź–Wrocław i Śląsk–Porty (Gdańsk, Gdynia); w ostatnich latach samorząd powiatowy podjął na wielką skalę inwestycje drogowe, wykorzystując środki z UE i programów krajowych. Niemal 70% powierzchni powiatu zajmują użytki rolne, należące do ok. 3300 gospodarstw indywidualnych, istnieją więc warunki do rozwoju agroturystyki. Najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym jest Zduńska Wola, w której dominuje przemysł lekki (bawełniany i dziewiarski). Coraz większą rolę odgrywają przedsiębiorstwa z branży budowlanej i spożywczej.


Jako nowa jednostka samorządu terytorialnego zaistnieliśmy na mapie Polski w styczniu 1999 roku, nie posiadamy więc bogatej przeszłości, która mogłaby pozostawić charakterystyczny znak rozpoznawczy. Jednak stolica powiatu, miasto Zduńska Wola, ma niezwykłego patrona – naszego Wielkiego Rodaka św. Maksymiliana Marię Kolbego. Ta wspaniała postać stała się inspiracją do opracowania herbu powiatu. Uchwałą Rady Powiatu Zduńskowolskiego z dnia 24 listopada 2000 roku został przyjęty herb powiatu, przedstawiający św. Maksymiliana Marię Kolbego. Atrybutami Świętego są dwie korony: biała i czerwona – nawiązują one do objawienia, jakie miał mały Rajmund Kolbe: Prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mną będzie. (...) Wtedy matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony, jedną białą, a drugą czerwoną. Spytała, czy chcę je mieć: biała oznacza, że wytrwam w czystości, a czerwona – że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i znikła. Czerwony trójkąt z czarną literą P i numerem 16670 – widoczny na lewej piersi męczennika – to znak obozowy oświęcimskiego więźnia.


Powiat zduńskowolski to region z olbrzymim potencjałem, turystyka i wypoczynek stanowią strategiczne kierunki rozwoju – to powiat, który z otwartymi ramionami czeka na przedsiębiorców, zaprasza turystów i wita pielgrzymów.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg