naglowek.jpg
 
Dziś jest: Środa, 03-3-2021
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
Portal
Szlaki turystyczne
12-12-2012

 

Pieszy szlak turystyczny "Wokół Zduńskiej Woli" o długości 22 km.


Przebieg szlaku: Zduńska Wola (0,0) - Paprotnia (9,0) - Zapolice (13,0) - Strońsko (16,0) - Beleń (18,0) - Poręby (22,0).

Szlak wyznaczony kolorem zielonym biegnie przez miasto i jego okolice leżące na południe od Zduńskiej Woli. O jego atrakcyjności decyduje charakterystyczny dla dolin rzek Warty i Widawki krajobraz chroniony w formie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

  

Romański Kościół p.w.św Urszuli w Strońsku
 

 

 

W Strońsku, na wysokim brzegu Warty, stoi jeden z na jstarszych obiektów sakralnych Polski środkowej - romański kościół p.w. św. Urszuli wybudowany w XIII w., później wielokrotnie przebudowywany.


 
 


 

Romański Kościół p.w.św Urszuli w Strońsku

Płaskorzeźba Bazyliszka w Strońsku 

 

Styl romański zachował się na zewnętrznej stronie prezbiterium i części nawy - widoczna jest tu romańska faktura murów oraz charakterystyczne okna. W kruchcie wmurowany jest półokrągły kamienny tympanon nieznanego pochodzenia. Przedstawia on bazyliszka zjadającego szarańczę w obramowaniu plecionkowego ornamentu.


 
Płaskorzeźba Bazyliszka w Strońsku

 

Cmentarz polskich żołnierzy w Strońsku

 

W sąsiedztwie kościoła zachowały się resztki parku podworskiego. Rosną tam okazale lipy, topole oraz jesion wyniosły - pomnik przyrody. We wrześniu 1939 roku na linii rzeki Warty toczyły się walki obronne. Na pobliskim cmentarzu znajdują się mogiły 283 polskich żołnierzy, głównie z 4. pułku Legionów oraz 30. pułku Strzelców Kaniowskich.
 

 

Cmentarz polskich żołnierzy w Strońsku


Corocznie w pierwszą niedzielę września odbywają się tutaj uroczystości dla uczczenia pamięci poległych, a w rejonie umocnień Beleń - Zagórzyce, przy schronach bojowych dla karabinów maszynowych, Grupa Rekonstrukcyjno - Historyczna "Strzelcy Kaniowscy" przygotowuje inscenizację wydarzeń z września 1939 roku.

 

Pieszy szlak turystyczny "Uroczysk i rezerwatów" - kolor czerwony o długości 16 km.


Przebieg szlaku: Zduńska Wola (9,0) - rezerwat "Wojsławice" (6,0) - Wojsławice(8,0) - rezerwat "Jabłecznik" (12,0) - uroczysko "Andrzejów" (14,0) - Męcka Wola (16,0).


Rezerwat przyrody w Wojsławicach 
 

 
Szlak prowadzi przez zwarte kompleksy leśne i biegnie przez rezerwaty przyrody "Jabłecznik" , "Wojsławice" , uroczysko "Andrzejów" do stacji PKP w Męckiej Woli. Na szlaku warto zatrzymać się w Korczewie, gdzie w otoczeniu pomnikowych wiązów znajduje się XVIII - wieczny drewniany kościół parafialny p.w. św. Katarzyny.
 

 

 

 

 

 

Rezerwat przyrody w Wojsławicach

XVIII w drewniany kościół w Korczewie

 

 
Jest to budowla orientowana, jednonawowa konstrukcji zrębowej. Wartość zabytkową posiadają barokowe ołtarze boczne z XVIII w. ( drewno, snycerka).

 

 

 

 

 

XVIII w drewniany kościół w Korczewie

Rowerowy szlak turystyczny "W środku Polski - ziemia znana i nieznana"- kolor niebieski o długości 66 km.


Przebieg szlaku: Zduńska Wola Karsznice (0,0) - Skansen Lokomotyw (2,0) -Gajewniki (9,0) - Dziadkowice (16,0)- Szadek (19,0)- rezerwat "Jamno" (25,0) -Prusinowice (29,0) - Wojsławice (53,0) - Korczew (55,0) - Zduńska Wola (61,0).Skansen Lokomotyw w Karsznicach

 


 

 

 Szlak zaczyna się na dworcu PKP  w Karsznicach w pobliżu Skansenu Lokomotyw. 

 

 

 

 

Skansen Lokomotyw w Karsznicach
Kościół wybudowany w XIV w. w Szadku

 

 

Stąd prowadzi na północ, aż do granic powiatu, by tam zmienić kierunek na południowy i wrócić do Zduńskiej Woli. Po drodze warto odwiedzić Szadek - historyczne miasto, lokowane w końcu XIII w., posiada cenny gotycki zabytek -kościół wybudowany  w XIV w., trójnawowy, halowy,
z gwieździstym sklepieniem nawy głównej.

Kościelne kute drzwi w Szadku

 

 

 

 

Kościół wybudowany w XIV w. w Szadku

 

 

 

 

 

Kościelne kute drzwi w Szadku

 

Dzwonnica w Szadku

 

 

 

Zachowała się gotycka polichromia z 1451 roku. Szczególnie pięknych jest pięć renesansowych ołtarzy z XVII wieku. Przy kościele stoi pochodząc a z tego samego okresu dzwonnica, mająca charakter obronnej baszty.
 

 

Kościół i dzwonnica - wybudowany w XIV w. w Szadku

 

 

 Dzwonnica w Szadku


 

 

 

 

 

 

Kościół i dzwonnica - wybudowany w XIV w. w Szadku

 

Dalej szlak wiedzie w pobliże rezerwatu "Jamno", chroniącego okazy 160-letnich jodeł w otoczeniu dębów, sosen i brzóz oraz Dziadkowic, gdzie rośnie ogromna trójpienna lipa. Ponadto warto zatrzymać się w Prusinowicach, gdzie w dawnym budynku szkolnym utworzono izbę muzealną, gromadzącą przedmioty związane z życiem wsi oraz w Wojsławicach gdzie w otoczeniu parku z cennymi okazami drzew i krzewów, w eklektycznym pałacu z początku XX w., mieści się Izba Regionalna z ciekawymi zbiorami z dziedziny materialnej kultury ludowej regionu sieradzkiego.


Przejście pieszo lub przejechanie rowerem tras turystycznych powiatu zduńskowolski da wiele satysfakcji i pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku.

SZLAK WALK NAD WARTĄ – szlak pieszy niebieski

 

 

Przez obszar Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, który obejmuje południową część powiatu zduńskowolskiego, prowadzi SZLAK WALK NAD WARTĄ. 4 i 5 września 1939 r. w okolicach Belenia, Strońska i Zapolic stoczono najdłuższą – trwającą 27 godzin – bitwę jednostek Armii Łódź. Stanowiska obronne na linii Warty objęły pułki kaniowskie: 31 pułk Strzelców Kaniowskich z Sieradza, 30 pSK z Warszawy i 28 pSK z Łodzi.

 

 

Wobec przygniatającej przewagi wroga Polacy nie byli w stanie utrzymać pozycji, ale ich heroiczny opór, okupiony krwią wielu żołnierzy, uniemożliwił Niemcom szybki marsz w kierunku Łodzi i Warszawy. 261 obrońców naszej ziemi spoczywa na cmentarzu w Strońsku. Co roku, w pierwszą niedzielę września, przy kwaterze wojennej odprawiana jest Msza św. i odbywa się Apel Poległych z udziałem asysty honorowej Garnizonu Sieradz.

 

 

 

 

Zachowane w rejonie Belenia i Strońska umocnienia obronne to sześć jednostronnych tradytorów, czyli schronów przeznaczonych do ostrzału bocznego. Były to lekkie konstrukcje żelbetonowe pod jeden ciężki karabin maszynowy systemu Browning wz. 30, obsługiwany przez 3-osobową załogę. Powierzchnia izby bojowej: 3,42 m²; grubość ściany czołowej: 1,20 m, tylnej: 0,55 m, Scian bocznych i stropu: 1 m; strzelnica przeciwrykoszetowa, od strony przeciwnika chroniona uchem

 

 

 

 

W ostatnich latach beleńskie bunkry stały się kanwą żywych lekcji historii. Głównym organizatorem rekonstrukcji walk obronnych w Beleniu Zagórzycach jest Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, biorą w niej udział członkowie grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski oraz żołnierze 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, która jest spadkobiercą tradycji 31 pSK. 

 

Kilkutysięczna publiczność, zgromadzona w naturalnym amfiteatrze na stokach pradoliny Warty, doznaje niezwykłych wzruszeń, obserwując „teatr wojny” w autentycznej scenerii, odczuwając tragizm krwawych zmagań sprzed lat. Impreza ma na celu z jednej strony oddanie hołdu bohaterom narodowym, a z drugiej – zaprezentowanie Wojska Polskiego w jego współczesnym wymiarze, towarzyszą jej wystawy sprzętu wojskowego – dawnego i współczesnego – oraz materiałów i zdjęć dokumentujących wydarzenia z okresu II wojny i historii Jednostki Wojskowej w Sieradzu.


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg