naglowek.jpg
 
Dziś jest: Niedziela, 07-3-2021
Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli
Portal
Dom Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli
03-02-2012

Dom Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli

  

 

Dyrektor Arkadiusz Bednarski
ul. Łaska 42
98-220 Zduńska Wola
tel./fax.
+48 43823-25-70
tel.
+48 43 823-43-66


 

 


1. Status prawny lub forma prawna:
Jednostka organizacyjna Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli.

2. Organizacja:
Dom działa na podstawie Statutu Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli oraz Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej.

3. Przedmiot działalności i kompetencje:

Opieka nad osobami przewlekle somatycznie chorymi.

4. Struktura własnościowa:
Własność Parafii Ewangelicko Augsburskiej - umowa najmu z dnia 22.12.1997r.

5. Majątek, którym dysponuję jednostka:
Ruchomości, które stanowią wyposażenie placówki.

6. Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw:
Na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004r. o Pomocy Społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.) i Rozporządzeniach Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz.1837).

7. Prowadzone rejestry, ewidencje i archiwa oraz sposoby i zasady udostępniania danych w nich zawartych:
Wewnętrzne archiwum zakładowe.

8. Tryb działania:DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI"Dom Pomocy Społecznej to nie tylko dach nad głową, strawa, odzież, to subtelna sieć wpływów, bodźców i zachowań. To laboratorium ducha ludzkiego, który rozwijając się i potężniejąc sam znajduje najodpowiedniejszą dla siebie strawę".Dom Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli jest placówką przeznaczoną dla osób przewlekle somatycznie chorych, potrzebujących całodobowej opieki. Przeznaczony jest dla 82 mieszkańców.Głównym celem domu jest zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych i opiekuńczo -terapeutycznych zgodnie z obowiązującym standardem usług.

 

Placówka zlokalizowana jest w centrum miasta, na ogrodzonym terenie. Jednocześnie za sprawą dużego ogrodu z jednej i promenady spacerowej z drugiej strony, oddalona jest od zgiełku ulicznego. Taka lokalizacja zapewnia niezbędny spokój i ciszę a jednocześnie daje łatwy dostęp do wielu sklepów, poczty, urzędów, kościołów.

Atrakcyjny, przestronny i wypełniony zielenią ogród to główne miejsce letniego wypoczynku. Odbywają się w nim: zajęcia ruchowe, zajęcia terapii zajęciowej oraz wspólne spotkania domowników często połączone z grillowaniem.Oferta domu skierowana jest do osób, które wymagają kompleksowej i całkowitej opieki. Oferujemy jasne, czyste, przestrzenne pokoje 2-, 3-, 4- osobowe na trzech kondygnacjach.Pokoje wyposażone są w meble, łóżka, tapczany, szafy, szafki przyłóżkowe, telewizory oraz drobne przedmioty własne bądź zakładowe. Trudności związane z przemieszczaniem się osób niepełnosprawnych są całkowicie wyeliminowane dzięki windzie i platformie schodowej. Na każdej kondygnacji znajdują się ładnie urządzone aneksy, w których mieszkańcy zbierają się codziennie, aby wspólnie oglądać telewizję, słuchać radia, grać w domino, układać puzzle lub po prostu powspominać.Domownicy mają możliwość swobodnego spożywania posiłków. Mogą spożywać posiłki zarówno w pokojach mieszkalnych, jak i w słonecznej stołówce. Dom zapewnia 5 posiłków dziennie oraz zróżnicowane menu.

Przestrzega się zaleconych diet przez lekarzy. Dom zapewnia dostęp do podstawowych produktów żywnościowych i napojów przez całą dobę. Zapewniamy usprawnianie ruchowe i działania fizjoterapeutyczne, leczenie farmakologiczne, niezbędne badania diagnostyczne, opiekę psychologiczną, pielęgniarska, lekarską, terapię zajęciową, a także opiekę duchową zgodnie z wyznaniem mieszkańców. Zakres świadczonych usług przez dom, ustala się uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne mieszkańca domu. Opiekę nad mieszkankami sprawuje zespół opiekuńczo -terapeutyczny.W domu prowadzona jest w szerokim zakresie terapia zajęciowa: tkactwo, rękodzieło artystyczne, robótki ręczne, dzierganie, haftowanie, wyszywanie na kanwie. Celem terapii jest nie tylko rozwijanie dotychczasowych zainteresowań, ale również usprawnianie manualne.

W ramach aktywizowania mieszkańców szczególny nacisk kładzie się na terapię ruchową obejmującą ćwiczenia ogólnousprawniające, poprawiające motorykę ciała, utrwalające czynności w zakresie samoobsługi. Terapia ta odbywa się codziennie na terenie domu lub w ogrodzie.

W świetlicy domu odbywają się różnego rodzaju pogadanki, prowadzona jest emisja wybranych programów telewizyjnych filmów, słuchanie czytanej literatury oraz prasy. Domownicy mają możliwość wyjazdów na wycieczki krajoznawcze. Organizowane są spotkania towarzyskie, wieczorki taneczne we własnym gronie i z mieszkańcami innych domów. Szerokie kontakty ze środowiskiem lokalnym stanowią rodzaj "drogi" ku godnej i nie samotnej starości.Mottem pracowników domu jest:

"Człowiek jest tyle wart, ile drugiemu może pomóc"

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg