Gmina Zapolice – 28,4% powierzchni gminy zajmuje Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Wśród pięknych krajobrazów wiją się malowniczo trzy rzeki: nieposkromiona Warta, Widawka i maleńka Widełka. Ciekawe, pagórkowate ukształtowanie terenu w Beleniu i Strońsku ściąga do tych miejscowości wielu letników . W lasach wokół Jeziorka, Pstrokoń i wsi Zamoście budują domki ci, którzy wyrwawszy się z gwarnych miast, szukają tu ciszy i... grzybów. Na terenie gminy rośnie wiele drzew uznanych za pomniki przyrody, w tym aleja 13 lip drobnolistnych w parku podworskim w Strońsku.
Na skarpie doliny Warty w Strońsku, w gminie Zapolice, jest usytuowany piękny romański kościół pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic, wzniesiony w 1. poł. XIII w. Strońska świątynia przynależy do grupy najstarszych budowli ceglanych w Polsce, jej zamysł architektoniczny – nawiązujący ilością elementów do dużych bazylik romańskich – jest określany w literaturze jako program redukowanej bazyliki .
W ostatnich latach dokonano reromanizacji obiektu – głównie w obrębie wnętrza – odrestaurowano także elementy barokowego wyposażenia. Jako niezwykle cenny zabytek, kościół został umieszczony na turystycznym Szlaku Romańskim.
Podróżując po gminie, napotykamy inne zabytki: murowany dwór w Kalinowej (wzniesiony ok. 1820 r., pierwotnie klasycystyczny), eklektyczny pałac w Pstrokoniach (XIX w.),
kaplicę dworską w Rembieszowie (z początku XIX w.; wyposażenie stanowi m.in. barokowy ołtarz kamienny z końca XVII w. z obrazem Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa ukazującego rany oraz procesyjny krucyfiks), klasycystyczną kaplicę cmentarną Św. Krzyża w Strońsku (z 1821 r.). Na linii rzeki Warty zachował się zespół bunkrów z okresu II wojny światowej, który jest bazą rekonstrukcji największej bitwy jednostek Armii „Łódź”.