naglowek.jpg
 
Dziś jest: Sobota, 27-2-2021
Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
Portal
Biblioteki
01-02-2012


Ważną grupą placówek kulturalnych są biblioteki. Na terenie powiatu działają 3 biblioteki publiczne, jedna pedagogiczna i biblioteka księży orionistów. Ogółem zbiory biblioteczne zawierają ponad 302,7 tys. książek, zatem na 1 mieszkańca powiatu przypadają w przybliżeniu 4 książk 
Największą biblioteką jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli, która służy mieszkańcom miasta i gminy Zduńska Wola. Na mocy porozumienia realizuje ona zadania biblioteki powiatowej.  Biblioteka organizuje obsługę biblioteczną dla mieszkańców miasta i gminy  Zduńska Wola.  Sieć biblioteczną MBP tworzą:  wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych i młodzieży, filia dla dzieci przy ul. Łaskiej 12, filia przy ul. Szkolnej 22 B oraz filie na terenie gminy Zduńska Wola, w Annopolu, Janiszewicach, Korczewie i Krobanowie. W 2008 roku MBP otworzyła po 10-letniej przerwie w funkcjonowaniu filię w Karsznicach przy ul. 1 Maja 5/7. Księgozbiór biblioteki to obecnie 158 tys. woluminów (z tego 34 tys. w gminie) oraz 426 tytułów „książki mówionej” na 5816 kasetach, 50 audiobooków, 76 rękopisów Jerzego Szaniawskiego. Od listopada 2009 roku – dzięki unowocześnieniu programu bibliotecznego SOWA – MBP udostępnia bazę księgozbioru wypożyczalni, filii dla dzieci oraz filii nr 2 w Internecie pod adresem – www.mbp.zdunskawola.pl W styczniu 2010 roku uruchomiono automatyczną wypożyczalnię filii dla dzieci. Oprócz udostępniania zbiorów biblioteka prowadzi popularyzację książki i czytelnictwa poprzez takie formy jak: wystawy, lekcje biblioteczne, kiermasze książek, spotkania autorskie, konkursy m.in. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jerzego Szaniawskiego, pogadanki, gry i zabawy z książką, prelekcje, zgaduj-zgadule, quizy itp. Biblioteka włącza się w organizację imprez ogólnopolskich, tj. „Cała Polska czyta dzieciom” oraz organizowany w maju „Tydzień Bibliotek”. W bibliotece działa internetowa czytelnia. 


Na terenie gminy i miasta Szadek pracuje 5 bibliotek publicznych: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku oraz filie biblioteczne w Boczkach, Górnej Woli, Krokocicach i Prusinowicach. Księgozbiór MiGBP w Szadku liczy 20051 woluminów, FB w Boczkach – 6469, FB w Górnej Woli – 6934, FB w Krokocicach – 8766, FB w Prusinowicach – 7477. Filie pracują w wymiarze dziesięciu godzin tygodniowo.


Gminna Bibliotek Publiczna w Zapolicach posiada jedną filię w Rembieszowie. Księgozbiór obu placówek to ponad 24 tysiące woluminów. W bibliotece w Zapolicach działa internetowa czytelnia. W 2002 roku uruchomiono automatyczną wypożyczalnię w programie bibliotecznym SOWA.


Biblioteka Pedagogiczna w Zduńskiej Woli służy potrzebom kształcenia się i doskonalenia nauczycieli, studentów różnych kierunków, uczniów i innych czytelników związanych z procesem nauczania i samokształcenia, upowszechnia nowoczesne tendencje w kształceniu i wychowaniu. Placówka jest znaczącą instytucją oświatową na terenie powiatu, posiada księgozbiór liczący 41.000 woluminów książek, 1492 czasopism oraz 453 woluminy zbiorów specjalnych, prenumeruje 48 tytułów czasopism, głównie z dziedziny pedagogiki. Biblioteka współpracuje ze szkołami, placówkami oświatowymi, placówkami doskonalenia nauczycieli i z innymi bibliotekami, prowadzi Zespół Samokształceniowy Bibliotekarzy Powiatu Zduńskowolskiego. Działalność biblioteki opiera się na upowszechnianiu nowoczesnych technologii naukowych i odkryć poprzez przygotowywanie bibliograficznych zestawień tematycznych, wystaw, prezentowanie w mediach nowości książkowych. Placówka prowadzi zajęcia biblioteczne wśród dzieci i młodzieży, przygotowuje wernisaże, spotkania autorskie oraz różne konkursy; od 3 lat organizuje wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu zduńskowolskiego coroczny literacki „Konkurs Jednego Wiersza”, każdego roku urządza kiermasz „Książki Bezcennej” oraz aktywnie włącza się w organizację akcji ogólnopolskich: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”. Zbiory biblioteki są udostępniane w systemie komputerowym w programie bibliotecznym SOWA.W czytelni biblioteki działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, umożliwiające czytelnikom bezpłatny dostęp do internetu.


Biblioteka Zgromadzenia Księży Orionistów mieści się w Domu Misyjnym przy ul. Łaskiej 88. W księgozbiorze znajduje się ponad 30 tys. woluminów z dziedziny: teologii, historii, filozofii, psychologii oraz innych kierunków humanistycznych. Biblioteka posiada również bogaty zbiór periodyków o tematyce religijnej i społecznej.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg