naglowek.jpg
 
Dziś jest: Sobota, 27-2-2021
Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
Portal
Symbole Powiatu
19-01-2012

 

 

 

 

 


                                               

Herb Powiatu                                                                   Flaga Powiatu

 

Powiat zduńskowolski zaistniał na mapie Polski po raz pierwszy w styczniu 1999 roku. Nie posiadamy więc bogatej przeszłości, która mogłaby pozostawić charakterystyczny znak rozpoznawczy. Jednak stolica powiatu, miasto Zduńska Wola posiada niezwykłego patrona - św. Maksymiliana Marię Kolbego. Ta wspaniała postać stała się inspiracją do opracowania herbu powiatu.
Uchwałą Rady Powiatu Zduńskowolskiego w dniu 24 listopada 2000 roku przyjęty został herb powiatu, przedstawiający św. Maksymiliana Marię Kolbego. Na tle niebieskiej tarczy herbowej widnieje stojąca postać św. Maksymiliana, w czarnym habicie, przepasanym białym sznurem. Za sznurem przewieszony różaniec. Wokół głowy świętego aureola koloru złotego.
W prawej ręce korona koloru białego, w lewej ręce korona koloru czerwonego. Na lewej piersi świętego czerwony trójkąt
z czarną literą P, a pod nim numer 16670(czarny na żółtym tle).Korony i znak trójkąta na piersi, to tzw. atrybuty świętego, symbolizujące wydarzenia z jego życia. Korony nawiązują do objawienia, jakie miał mały Rajmund Kolbe:

"
Prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mną będzie[...]"

Wtedy matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony, jedna białą, a druga czerwoną. Spytała, czy chcę je mieć: biała oznacza, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i znikła."Biel jest w świecie chrześcijańskim kolorem czystości, zwycięstwa, wiecznej chwały, czerwień zaś symbolem krwawej ofiary. Drugi atrybut, czyli trójkąt z literą P i numerem, to znak obozowy jaki nosił św. Maksymilian na swoim ubraniu obozowym - P- narodowość polska i numer obozowy. Oba te atrybuty w swej symbolice wyrażają życie i działalność świętego, od objawienia w dzieciństwie aż po męczeńską śmierć w Oświęcimiu. Tarcza herbowa w kolorze niebieskim symbolizuje firmament i jednocześnie kolor niebieski jest kolorem Matki Bożej, co nawiązuje do św. Maksymiliana jako założyciela Rycerstwa Niepokolanej.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
banerbox3.png
banerbox1.png
banerbox2.png
Bzyliszek lipiec 2014 rok OK wer Cor 9 (2).JPG
baner-strona-regionalna-wystaw2.jpg
baner_250_250.jpg
zajawka.jpg
kalendarz-imprez2.jpg
ZIP-logo-300x263.jpg
baner_right1.png
Bez tytułu.png
baner_right3.png
EDUKACJA.pdf.01.jpg
14045259_POMOC.jpg
b2.png
logo zw.jpg
logo_promuje_lodzkie do plakatu.jpg
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
och środ. baner.jpg
polair.jpg
sprawdz-jakosc-powietrza2.jpg
plakat.jpg