Zmiany dla przedsiębiorców – e-składka – nowy wymiar rozliczeń
06-12-2017

Od 1 stycznia 2018 r na przedsiębiorców czekają zmiany w sposobie opłacania składek. Zamiast kilku przelewów składek będą realizowali jeden, na swój własny indywidualny numer rachunku składkowego.

Takie rozwiązanie niewątpliwie pozwoli na zaoszczędzenie czasu, kosztów oraz pomoże uniknąć błędów przy wypełnianiu przelewu. Do końca roku każdy z płatników powinien otrzymać od ZUS-u pismo z indywidualnym numerem rachunku składkowego. Na ten numer powinien dokonywać wpłat. Wraz z końcem roku zamykają się dotychczasowe numery rachunków na poszczególne Fundusze, nie będzie więc możliwości przelania składek na dotychczasowych zasadach. Informacje o numerach rachunku składkowego zostały wysłane do płatników pocztą listem poleconym.

Na terenie II Oddziału ZUS i podległych mu jednostek informacje o nowym numerze składkowym wysłano prawie do 64 tys. płatników. Z tego do Zakładu wróciło ponad 11,2 tys. pism. Weryfikujemy te sprawy i tam gdzie jest to zasadne, ponownie kierujemy pismo. Apelujemy do naszych klientów, by odebrali przesyłkę z ZUS-u, bo informacja o numerze składkowym jest bardzo ważna. Bez numeru nie będzie jak opłacić w styczniu składek za grudzień.– mówi Krzysztof Jędrzejewski – dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi. Jeżeli zdarzy się, że nie otrzymamy pisma do końca roku, nie czekajmy na termin płatności, sami skontaktujmy się z ZUS-em. Numer możemy uzyskać w jednostkach ZUS na salach obsługi, przez telefon, dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer 22 560 16 00 lub wchodząc na wyszukiwarkę numerów rachunków składkowych na stronie www.eskladka.pl, na której po wprowadzeniu identyfikatorów, którymi posługujemy się w ZUS-ie, także możemy zobaczyć swój numer.

Wraz z nowym sposobem opłacania składek zmienia się sposób podziału składki. Teraz dokonywał jej będzie ZUS, w pierwszej kolejności zaspokajając najstarsze zaległości w opłatach. Jeżeli płatnik ma na swoim koncie zadłużenie i do końca roku nie opłaci składki lub nie zawrze z ZUS-em układu ratalnego, od nowego roku może utracić prawo do zasiłku chorobowego.

Zapraszamy jeszcze w tym roku płatników do opłacenia zaległych składek  lub zawarcia z ZUS-em układu ratalnego, by uniknąć scenariusza związanego z wyłączeniem z ubezpieczenia chorobowego. – mówi Joanna Sadowska z Wydziału Rozliczeń Kont Płatników Składek.

W województwie łódzkim wysłano ponad 204 tys. informacji do płatników, odnotowano ok. 39 tys. zwrotów. Ponownie wysłano 22,5 tys. pism. Sytuacja jest na bieżąco analizowana.

fot. Konferencja w Wieluniu – zdjęcie prelegentów w Inspektoracie ZUS w Wieluniu

fot. Konferencja w Zduńskiej Woli – zdjęcie prelegentów w siedzibie Oddziału ZUS w Zduńskiej Woli