Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku. Zapraszamy 1 września
27-08-2018

W tym roku, w wyjątkowym  dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej na stokach doliny Warty w Beleniu-Zagórzycach zobaczymy rekonstruktorów odgrywających role żołnierzy polskich i niemieckich, którzy zainscenizują wydarzenia rozgrywające się na tym terenie we wrześniu 1939 roku.

Na Inscenizację Bitwy nad Wartą z września 1939 roku zapraszamy w sobotę, 1 września o godz. 17.00. Od godz. 14.00 czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego.

2 września na cmentarzu w Strońsku odprawiona zostanie msza św. polowa przy kwaterze wojennej.

W rekonstruowanej bitwie pojawią się też zabytkowe pojazdy oraz samoloty. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy współczesnego i zabytkowego sprzętu wojskowego oraz ekspozycji tematycznych.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku, organizowana na terenach Strońska i Belenia-Zagórzyc jest rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały tu miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Każdego roku ogląda ją kilka tysięcy osób. Rozgrywana jest w autentycznej scenerii na stokach pradoliny Warty, dokładnie tutaj, gdzie 4 wrześniu 1939 r. toczyły się walki 30 pułku Strzelców Kaniowskich na pozycji głównej linii obronnej Warty i Widawki. Obrońcy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Doszło do udanej próby przełamania polskich linii obronnych przez żołnierzy niemieckiej 17 Dywizji Piechoty. Jednak opór Polaków utrudnił wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. Inscenizacja odtwarza natarcie niemieckiej piechoty od strony rzeki, działania obronne w okopach i przy schronach oraz atak lotniczy.

Dla uatrakcyjnienia pokazywanej od wielu lat rekonstrukcji scenariusz poszerzany jest o epizody, które realnie miały miejsce w pobliżu: obrona bunkra i okopów, ataki z powietrza, ostrzał artyleryjski, ucieczkę cywilów, wyłapywanie dywersantów.

Inscenizacja ma miejsce na odcinku Strońsko-Beleń, gdzie zachowało się 5 schronów żelbetonowych. Wydarzenie rekonstruowane jest na podstawie wielu materiałów źródłowych. Każdego roku bierze w nim udział około 150 osób ze stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, mających na wyposażeniu polskie i niemieckie mundury z okresu II wojny światowej. Około 50 osób wciela się w ludność cywilną.

Rekonstrukcja w Strońsku jest niezwykłym widowiskiem historycznym. Jej twórcy dbają o szczegóły dotyczące elementów umundurowania, broni, sprzętu wojskowego. Pole walki to nie tylko realne starcia między żołnierzami na ziemi, ale także samoloty bombardujące Polaków, walki powietrzne między samolotami polskim i niemieckim. Wykorzystywane są efekty pirotechniczne. Widzowie oglądają wojskowe pojazdy historyczne - transportery opancerzone, tankietki, transportery półgąsienicowe, ciężarówki, motocykle.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Powiat Zduńskowolski przy współpracy  ze Stowarzyszeniem Historycznym "Strzelcy Kaniowscy" w Łodzi, Wójtem Gminy Zapolice, Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zapolicach, 15. Sieradzką Brygada Wsparcia Dowodzenia.Partnerem regionalnym jest Województwo Łódzkie.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, www.wojsko-polskie.pl, Wojewody Łódzkiego www.lodzkie.eu, Marszałka Województwa Łódzkiego  oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat medialny sprawują Nasze Radio, Dziennik Łódzki, Nasz Tygodnik, ZW Media, Telewizja Centrum, Telewizja Regionalna 8 TVR portale: nasze miasto.pl, nasze.fm, ezdunska.pl.

Beznazwy-1.jpg
co gdzie kiedy.jpg