100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
13-11-2018

Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego wzięli udział w powiatowych uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczął przemarsz ulicami miasta pocztów sztandarowych i mieszkańców powiatu do Bazyliki Mniejszej, gdzie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny.

Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojciech Rychlik, Starosta Zduńskowolski. Na temat doniosłej rocznicy mówili też Konrad Pokora, prezydent-elekt Miasta Zduńska Wola oraz Ksiądz Prałat Dariusz Kaliński, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Zduńskiej Woli.

Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, partii politycznych, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli oraz instytucji powiatowych i miejskich złożyli wiązanki kwiatów.

Uroczystości odbywały się przy akompaniamencie orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli i udziale klas mundurowych z Zespołów Szkół w Wojsławicach i Karsznicach. Młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli zaśpiewała piosenki okolicznościowe, a uczniowie z Wojsławic zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Wieczorem, w Ratuszu odbyła się uroczysta gala, podczas której widzowie zobaczyli premierę spektaklu "Wola Niepodległej" przygotowanego przez zduńskowolskie teatry oraz ludzi kultury. Pokazano też instalację artystyczną "Listy wysłane w przeszłość – 3 historie o wolności"

Ratusz odbędzie się uroczysta gala obchodów, podczas której m.in. zaplanowano premierę spektaklu "Wola Niepodległej" przygotowanego przez zduńskowolskie teatry oraz ludzi kultury. Ponadto będzie można zobaczyć instalację artystyczną "Listy wysłane w przeszłość – 3 historie o wolności" czy kupić okolicznością książkę "Społeczeństwo i dzieje ziem powiatu zduńskowolskiego w walce o niepodległość". (http://www.nasze.fm)

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości to także VII Powiatowy Bieg Niepodległości. W tym roku 10-kilometrową trasę z metą przy pomniku upamiętniającym odzyskanie niepodległości w Strońsku pokonało ponad 220 zawodników. W biegu po raz kolejny wzięli udział przedstawiciele Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Bieg główny, który wystartował z pl. Wolności poprzedził zorganziowany w tym miejscu bieg rodzinny.

Organizatorem powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Powiat Zduńskowolski. Współorganizatorem biegu - Rajsport Active.

Beznazwy-1.jpg
co gdzie kiedy.jpg