Łaska po remoncie już otwarta
24-10-2019

Dziś otworzyliśmy, po przebudowie, ulicę Łaską. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców z kilku powodów. Umożliwiamy przejazd główną ulicą miasta z wjazdem i wyjazdem w kierunku Łasku. Ponadto umożliwiamy dojazd do znajdującego się w odległości 200m od ronda parkingu przy cmentarzu, a jak wiemy w przyszły piątek przypada dzień Wszystkich Świętych i należy się spodziewać tłumów odwiedzających groby. Jest to też pierwszy etap dużego projektu przebudowy całego szlaku od ulicy Łaskiej, w kierunku osiedla Karsznice ulicami Jodłową Staszica i Spółdzielczą. Wiemy, że na realizację całego projektu czekają mieszkańcy nie tylko tych ulic, ale również przylegających do nich osiedli i wspominanych już Karsznic. Pierwszy etap jest zakończony.

- Ze swojej strony dziękuję przede wszystkim mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość. Takie są niestety reguły, że jeśli budujemy drogi, to musimy je zamykać, co sprawia Państwu kłopot. Patrząc na efekt,  jestem przekonana, że warto - mówiła podczas roboczego otwarcia drogi Hanna Iwaniuk, Starosta Zduńskowolski. - Chcę również podziękować pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg, starostwa powiatowego oraz wykonawcom za sprawne, rzetelne przeprowadzenie prac i oczywiście fakt, że możemy drogę otworzyć przed zbliżającym się świętem.

Partnerami Powiatu Zduńskowolskiego przy przebudowie drogi są Łódzki Urząd Wojewódzki i Miasto Zduńska Wola.

Wartość całkowita: 5.968.766,44zł

Dofinansowanie z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego: 2.662.031,00 zł

Dofinansowanie z Miasta Zduńska Wola: 1.235.969,78 zł

Wkład Powiatu Zduńskowolskiego: 2.070.765,66 zł

Prace trwały od czerwca br. Ich wykonawcą jest  DROMAK Spółka z o.o. z siedzibą w Porębach 26b, 98-220 Zduńska Wola. Inspektorem Nadzoru Robót Drogowych jest Zbigniew Wieczorek.

Mieszkańcy otrzymują nowe nawierzchnie ulic, ich odwodnienie, pełne oznakowanie, nowe wjazdy do posesji, chodniki i drogę dla rowerzystów.

Remont dotyczy około 600 metrów ulicy Łaskiej:

- powstała jezdnia dwukierunkowa o trzech pasach ruchu,

- w rejonie skrzyżowań trójwlotowych z drogami gminnymi powstały dodatkowe pasy do skrętu w lewo - stąd 3 pasy ruchu,

- złagodzone zostały łuki na każdym ze skrzyżowań, co poprawi bezpieczeństwo przy włączaniu się do ruchu,

- w miejscu istniejących chodników zaprojektowane zostały, po stronie południowej - chodniki, a po stronie północnej - chodniki i ścieżka rowerowa.

Przy skrzyżowaniu ulic:  Łaska - Świerkowa - Konwaliowa wybudowano rondo:

- średnica zewnętrzna ronda wynosi 26,0 m, wewnętrzna 10,0 m.

- na każdym wlocie ronda zastosowano wyniesione wyspy dzielące kierunki ruchu oraz wprowadzające azyle dla pieszych (o szer. 2,0 m).

Przebudowano ulicę Świerkową:

- na odcinku ponad 350 m od skrzyżowania z ul. Łaską i Konwaliową przebudowano jezdnię dwukierunkową o dwóch pasach ruchu.

- utworzono drogę dla pieszych i rowerzystów,

- przebudowano, zmieniając układ geometryczny, skrzyżowanie z ulicą Jodłową.