PUP. Zwolnienie ze składek ZUS - zbliża się koniec terminu
23-06-2020

Powiatowy Urząd Pracy przypomina, że termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS upływa 30 czerwca 2020 r. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, płatnicy składek zatrudniający do 49 osób czy spółdzielnie socjalne mogą skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, FP, FS i FGŚP za okres od marca do maja 2020 r. Jednym z warunków uzyskania takiego wsparcia jest złożenie w ZUS stosownego wniosku. Termin na jego złożenie upływa 30 czerwca 2020 r.

Przypomnijmy, że zwolnienie z opłacenia należności składkowych przysługuje:

• osobom prowadzącym przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym korzystającym z ulgi na start), opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenia,

• będącym przed 1 kwietnia 2020 r. płatnikom składek którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób,

• spółdzielniom socjalnym zgłoszonym jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r., bez względu na liczbę osób ubezpieczonych,

• osobom duchownym.

Ponadto należy: spełnić kryterium przychodowe (dotyczące przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie za siebie), złożyć wniosek w ustawowym terminie, złożyć dokumenty rozliczeniowe za marzec, kwiecień i maj do 30 czerwca 2020 r. (nie dotyczy przedsiębiorców zwolnionych z ich składania na podstawie odrębnych przepisów).

Ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które na koniec 2019 r. pozostawały w trudnej sytuacji finansowej i zalegały z opłatami wobec ZUS.

Bez tytułu.png
polair.jpg