Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie (...)
[Zbigniew Herbert]
W tym roku obchodzimy 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy, nauczyciele, duchowni. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Zbrodnia katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Kuropatach, Bykowni, Piatichatkach. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.
Władze Powiatu Zduńskowolskiego i Miasta Zduńska Wola oraz licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd przy tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej. Tablica ta znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. gen. J. Bema w Zduńskiej Woli.