Od stycznia 2013 r. Główny Inspektorat Sanitarny chce przeprowadzić ogólnopolską optymalizację struktury laboratoriów w stacjach. Stacji sanitarnych szczebla powiatowego jest około 320, w tym część z laboratoriami, a ma pozostać nie więcej niż 60-80. Głównym powodem jest zmniejszanie kosztów.
Nieoficjalnie mówi się, że ewentualne główne stacje w województwie łódzkim miałyby funkcjonować w Łodzi, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Wieluniu. Jeśli by tak było, to np. do PSSE w Wieluniu przypisane byłyby dotychczas funkcjonujące stacje w powiecie zduńskowolskim, sieradzkim, pajęczańskim oraz wieruszowskim. Z pewnością wieluńska stacja nie jest gotowa do objęcia swoją opieką tak wielkiego obszaru.
Należy zwrócić uwagę na to, iż Oddział Laboratoryjny w Zduńskiej Woli w roku 2004, po ocenie Polskiego Centrum Akredytacyjnego, otrzymał certyfikat akredytacji i wszedł w skład zintegrowanej merytorycznie bazy laboratoryjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej Województwa Łódzkiego.
Oddział Laboratoryjny jest jednym z dwóch laboratoriów w województwie łódzkim posiadającym akredytację na pobieranie próbek wody i to już od 2008 roku.
W chwili obecnej Oddział Laboratoryjny posiada w zakresie akredytacji 63 metody badawcze, w tym pobieranie próbek do badań, i czyni starania o poszerzenie pakietu o następne 6 metod i przedłużenie Certyfikatu Akredytacji na kolejne 4 lata. Stacja posiada bazę laboratoryjną dostosowaną do wymagań systemu zarządzania jakością. Pomieszczenia są w pełni dostosowane i wyposażone, zapewniające prawidłowe wykonywanie analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Personel zatrudniony w Laboratorium posiada odpowiednie wykształcenie, studia wyższe kierunkowe oraz studia podyplomowe przydatne w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz uczestniczy w szeregu szkoleń organizowanych przez jednostki zewnętrzne. Pracownicy mają kompetencje właściwe do charakteru prowadzonej działalności badawczej oraz doświadczenie.
Laboratorium PSSE w Zduńskiej Woli wykonuje badania wody, pomiary środowiska pracy, w tym czynniki fizyczne, stężenia pyłu, stężenia czynników chemicznych dla powiatu łaskiego, poddębickiego, sieradzkiego i zduńskowolskiego oraz badania laboratoryjne i pomiary w budynku mieszkalnym, budynku użyteczności publicznej oraz budynku zamieszkania zbiorowego w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w zakresie: czynników fizycznych w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi dla powiatu łaskiego, poddębickiego sieradzkiego i zduńskowolskiego oraz czynników chemicznych w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi dla w/w powiatów oraz dodatkowo dla powiatów wieluńskiego i pajęczańskiego i wieruszowskiego.
Jest wiele aspektów przemawiających przeciw likwidacji laboratorium PSSE w Zduńskiej Woli. Warto zwrócić uwagę na to, iż stacja obsługuje 130 wodociągów z 4 powiatów, 9 basenów oraz ok. 5 kąpielisk. Pozbawienie PSSE laboratorium to nie tylko strata lokalna, ale i strata dla budżetu państwa. Pewnym jest, że likwidacja będzie dużym utrudnieniem dla mieszkańców, przedsiębiorców. Można twierdzić, że reorganizacja byłaby niebezpieczna w sytuacjach awaryjnych na terenie powiatu, np. w razie powodzi czy pożaru. W myśl ustawy o zarządzaniu kryzysowym służby w powiecie, m.in. sanepid, organizuje starosta. A jeśli zabraknie sanepidu, kto będzie w stanie szybko zareagować na zagrożenie epidemiologiczne?
Więcej dowiedzieć mogą się Państwo na zamieszczonych obok nagraniach z konferencji z 02.03.2012 r.
„160 ustaw i rozporządzeń musi być zmienionych, aby możliwa była reorganizacja stacji w powiatach”
Przeczytaj również:
27.02.2012 r.