Rok 2017, a zwłaszcza druga jego połowa była dla biblioteki II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II zupełnie wyjątkowa – upłynęła pod znakiem udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Wniosek o dofinansowanie w ramach tego programu, złożony został jeszcze pod koniec 2016 roku do organu prowadzącego szkołę i zyskał akceptację, dzięki czemu w czerwcu 2017 szkoła otrzymała 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych. Z tego 12 000 zł to kwota przyznana z projektu, a 3 000 złotych to wkład własny Starostwa Powiatowego.
II LO zakupiło łącznie 680 nowych książek, przy czym o wyborze większości z nich zadecydowali sami uczniowie wypełniając ankiety, oddając głosy na szkolną „Książkową listę przebojów” lub osobiście zgłaszając sugestie dotyczące konkretnych tytułów, autorów czy serii wydawniczych.
Zasięgnęliśmy też opinii Rady Rodziców, nauczycieli, Samorządu Uczniowskiego i konsultowaliśmy zakupy z Biblioteką Pedagogiczną w Zduńskiej Woli . Zgodnie bowiem z założeniem programu zakupione książki mają przyciągnąć młodego czytelnika , zachęcić do czytania i jak najczęstszego odwiedzania biblioteki – i ten skutek udało się osiągnąć. Biblioteka, która dotąd ze względów finansowych nastawiona była głównie na lektury szkolne i literaturę popularnonaukową, a w nowościach zawsze miała spore zaległości – teraz ożyła. Uczniowie chętniej do niej zaglądają i nawet jeśli przychodzą tylko po lekturę, to chętnie sięgają przy okazji po książki z regałów z nowościami, ponieważ teraz każdy może tam znaleźć coś dla siebie.
Aby wywiązać się w pełni z wymagań, jakie narzuca realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkoła zorganizowała w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/18 szereg działań mających na celu propagowanie czytelnictwa (np.konkurs na recenzję ulubionej książki wypożyczonej ze szkolnej biblioteki, wystawy „Lektura z dreszczykiem ”, „Serce w rozterce” „Z książką przez świat” , „Wielcy znani i nieznani” , sesję sleeveface w bibliotece, projekty edukacyjne w oparciu o szkolny księgozbiór, lekcje biblioteczne w Bibliotece Pedagogicznej).
Przeprowadzony został konkurs wiedzy o Patronie szkoły, a na początku września wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną uczniowie pod opieką pań polonistek przygotowali Narodowe Czytanie „Wesela” St. Wyspiańskiego.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji NPRCz w naszej bibliotece: organowi prowadzącemu za wyasygnowanie 20 % wkładu własnego (co było warunkiem uzyskania tego dofinansowania), dyrekcji szkoły za akceptację i wsparcie pomysłów związanych z NPRCz, pani księgowej za czuwanie nad finansami, wszystkim nauczycielom, a szczególnie paniom polonistkom za współpracę i pomoc w realizacji przyjętych zobowiązań, rodzicom za zaufanie, uczniom za zainteresowanie i mobilizowanie do pracy.